Bandymas sukurti trumpiausią straipsnį su gerom nuorodom į vidinius puslapius. Paeiliui apie tai kas svarbiausia namo statybose. Gyvo susitikimo metu papasakosime daugiau... Viename puslapio lape nesutalpinsi visos žmogiškos patirties, bet tokio tikslo ir nebandėme pasiekti. Informacija aktuali ir naudinga bus pirmą namą statančiam namą. Nors retsykiais stebint namų statytojus, ne pirmus metus dirbančius, taip ir norisi jų paklaust - ar neatsibodo tik dėl pinigų dirbti?
1. Jei pradedate namo statybas nuo pigiausios kainos paieškos - didelė tikimybė, kad projektas bus "silpnas". Atsirinkite sprendimuose kruopščiai tai ko ir kodėl jums reikia. Ieškokit įdėjų, o ne kainos. 2019-2020 metais kvadratinio metro grindų ploto kaina jau siekia apie 1500-2000 eurų. Čia pateikta vidutinė kvadrato kaina su pilna apdaila.
2. Pagalvokite pragmatiškai apie kiekvieną kvadratą jūsų namo. Kaip iliustracija... Jei automobilis yra pigesnis nei jūsų garažas kelis kartus - ar tikrai yra prasmė tą garažą turėti? 20 kvadratinių metrų garažas kainuos apie 20,000 eurų, jei dviems mašinoms 36 kvadratų.... Kiekvienas statinio mazgas turi būti ekonomiškai pagrystas.
3. Pabandykite pajausti visą namo projektą kaip vientisą visumą. Namas kažkuo panašus į žmogų. Pamatas, sienos - stuburas, elektros instaliacija - kraujagyslės, šiltinimo medžiagos - rūbai, vėdinimo sistema - plaučiai ir taip toliau.
4. Tikrasis namo pamatas yra žemė - neturint namo vietos geologijos negalima suprojektuoti deramai nei namo pamato nei nuotekų valymo sistemos. Nuo sklypo geologijos priklauso pamato pasirinkimas. Geologija leidžia pasirinkti optimalų sprendimą. Tai reiškia, kad jūs turite tai ko reikia ir tik tiek kiek reikia.
5. Namas bus statomas ant žemės ir kuo gražesnėje gamtos apsuptyje bus vieta tuo atsargiau žiūrėkite į pirkinį. Lietuvoje žemės paskirčių yra stulbinanti įvairovė, bet kas svarbiausia... Visa šita žemės paskirties įvairovė turi labai įmantrius apribojimas. Nepatingėkite įsigilinti arba kreipkitės į specialistus, o tai nebūtinai nekilnojamo turto agentas.
6. Namo projektas yra ne tik architektūrinė dalis. Darbiniai brėžiniai (konstruktyvas) mūrui, stogui, vėdinimo sistemos, elektra, baldai. Tikriausiai geriausia pradėti projektą nuo paskutinio sakinio dėliojimo atbuline tvarka.
7. Projektai yra kartotiniai ir individualūs. Individualus bus brangesnis, kartotinis pigiau. Nors projektas jūsų sklype turėtų būti pritaikytas jūsų vietai, arba ieškokite kartotinio projekto įdėjos, kuris labiausiai tiktų jūsų sklypui.
8. Nuo 2019 metų vasario mėnesio individualių namų projektuose neskaičiuojami šalčio tilteliai. Liko statybų reglamentai su minimaliais reikalavimais vidinių atitvarų temperatūromis, bet tai su pasyviais namais faktiškai neturi nieko bendro. Prašykite architektų vertinti šalčio tiltelių bėginius metrus ir kompetencija pasimato labai greitai projektuotojų.
9. Visuomet prisiminkite, kad minimalūs reikalavimai yra kaip minimali alga - nemažai žmonių tokią gauna, bet labai mažai iš gaunančių tuo yra patenkinti.
10. Kuo bus detalesni darbiniai brėžiniai (konstruktyvas) visų mazgų, sistemų, tuo mažiau bus nenumatytų išlaidų. Visos nenumatytos išlaidos yra papračiausiai žinių spragos.
11. Kažkur statybose bus naudojamas gelžbetonis (betonas, armatūra). Nenaudokite jokių vietoje maišomų betono mišinių kurie naudojami pamatams, saramoms, betoniniams žiedams, perdangoms. Jokia profesionalo ranka nesumaišys statybos aikštelėje daug ir kokybiško, tos pačios markės betono. Betono mišinių receptūros saugomos labai akyliai betono mazguose. Viena dalis cemento ir trys dalys žvyro yra skiedinys plytoms arba blokeliams. Darbiniuose brėžiniuose betono markės yra nurodomos. Betonas yra mokslas ir ne toks mažas. Netaupykite šioje vietoje - nešančių mazgų rekonstrukcijos labai brangus malonumas.
12. Šiltinimas, jūsų pasyvaus namo, tarnauja žiemą ir vasarą. Vasarą namo fasadas gali įkaisti iki 50-70 laipsnių ir tai tuo atveju, jei stogo danga ne juodos spalvos skarda. Žiemą temperatūra lauke krenta tik iki -30 laipsnių. Todėl klaidinga manyti, kad šiltinimas jums reikalinga tik žiemą.
13. Geriausias namo langas yra lemputė... Jei galite techninėje patalpoje, koridoriuje, laiptinėje išspręsti šviesos patekimą per durų stiklus iš gretimų patalpų arba lempute - tai žymiai geresnis sprendimas nei turėti langą. Nesandariausia, šalčiausia namo vieta yra langas. Palangės, angokraščiai nepigūs fasade ir viduje, saramos reikalingos. Labiausiai nesandarus langas yra juodas, sandariausias baltas, jei kalbame apie plastiką. Mediniai langai jautrūs tinkavimo darbams. Aliumininiai šalti, bet tvirčiausi kuomet reikia aukšto gaminio.
14. Namo sandarumą reikia tikrinti ne po 100% darbų užbaigimo. Toks formalus patikrinimas labai įdinga praktika statybose. Namo sandarumas kaip maisto patiekalas - reikia tikrinti gaminant, o ne prieš pateikiant svečiams. Geriausia tai atlikti prie dalinės apdailos - tinkuotos sienos, išvedžiota elektra, sumontuoti langai, lauko durys, sumontuotas garo barjeras ir vėdinimo ortakiai. Tokiu atveju bus įmanoma rasto problemas ir jas sutvarkyti be didesnių išlaidų. Toks, pirmas pirmas bandomasis, matavimas turi didžiausią pridėtinę vertę. Pabaigūs visus darbus atliekamis galutinis sandarumo testas. Bet nepamirškite, kad sandarumo tyrymas galimas tik iki +5 laipsnių lauko temperatūros. Aparatūra neleidžia dirbti minusinėje temperatūroje. Jei kas ir matuoja - faktiškai tai yra matavimo pažeidimas. Gamintojas labai tiksliai yra nurodęs prie kokios temperatūros įranga gali sandarumo testus. Žemiau nulio nukritus temperatūrai galima tirti pasato nesandarumus su termovizija.
15. Termovizija geriausia atlikti nuo -5 iki -20 laipsnių šalčio lauke, o viduje statinio turi būti jūsų įprasta patalpų temperatūra. Dažniausiai tai būna apie +18/+22 laipsniai. Jei namuose +10, o lauke -15 - tyrymas neefektyvus, bet jei namie +20, o lauke -5 - puikios salygos ir viskas kaip ant delno. Turite vaizdą ir specialisto komentarą tuo pačiu metu. Pavasarį galite imtis problemų sprendimo.
16. Namo dažai , sienų tinkas, sienų blokeliai, plytos, medis - turi tarnauti kaip vientisas mazgas, sprendimas. Nuo šito "sumuštinio" priklauso mikroklimatas namuose. Pražioje vyksta intensyvios diskusijos kokie blokeliai sienose ekologiškiausi, bet tinkui ir dažams jau nebesikiriama dėmesio ekologijai ir kitiems niuansams. Sukaupėm įdomią praktiką šiais klausimais.
17. Jei turite šildomas grindis namo projekte, nepatingėkite po grindų įrengimo pasitikrinti sistemos sandarumą slėgiu. Dažniausiai problemos, susijusios su grindiniu šildymu, yra blogai suprojektuotas vamzdynas ( vamzdyno ilgis ir diametras), skylių atsiradimas po vamzdyno įrengimo montuojant pertvaras, virtuvės ar vonios įrangą. Taupymas paslėptuose darbuose - brangios išlaidos remontuojant.
18. Sandarinimo juostos būna labai įvarios, geresnėse yra nurodoma garų laidumo koeficientai, darbinės temperatūros, sukibimo jėga. Geriausios yra tos, kurios padalintos per pusę - lengviau dirbti. Pasidomėkite kaip teisingai dirbti su sandarinimo juostomis. Kai kur reikia gruntuoti paviršius arba juostos paskirtis visai ne ten kur jūs planuojate jas naudoti. Sandarinimo juostos skirstomos į vidines ir išorines - sumaišius poliariškumus gausite priešingus rezultatus nei siekiate. Dirbti su gerais produktais nesudėtinga ir malonu, bet reikia turėti ir kantrybės su šiomis medžiagomis dirbant. Juosta turi susilieti su sandarinimo paviršiumi ir neturėti oro burbulų, suglamžymų ir kitokių akivaizdžiai nesuprantamų dalykų.
19. Namo sandarumas ir namo šiluminė talpa yra vienodai svarbūs parametrai namo energetinėje klasėje. Net labai inertiškas namas su keliais nesandarumais, bet gera šilumine izoliacija yra geriau nei karkasinis "povandeninis" laivas be inercijos konstrukcijose. Karkasiniai namai nebūna ženkliai pigesni už mūrą, jei medis sertifikuotas, džiovintas, kalibruotas, impregnuotas ir visi kiti reikalavimai yra išlaikyti.
20. Didžiausias namo energetinis nuostolis yra ne lango tarpinės, židinys, o banko paskola. Kažkada bandėm paskaičiuoti... 200,000 eurų kreditas A+ energetinėi namo klasei paverčia su palūkanomis jūsų namą C energetine klase. Netikite - paskolos skaičiuoklė pas mus yra puslapyje.
21. Namo stogas ir pamatas yra vieni sudetingesnių mazgų. Namo stogas gali turėti apie 7-8 mazgus pjūvyje. Stogo danga, medinis karkasas stogo dangai, difuzinė plėvelė, gegnės, šiltinimo medžiaga, garo barjeras, paskutinis šiltinimo sluoksnis, elektros instaliacija, apdaila ( gipsas, įtempiamos lubos ). Blogai įrengtas stogas bus drėgmės patekimo į statinį priežastis, draudimas neapmoka tokių broko darbų... Aplamai draudimas nelabai aišku už ką ten moka.
22. Jei apdrausite namą geriausia drausti su formuluote - nuo visų rizikų. Draudimo kompanija savotiškai tas rizikas supranta... Draudimo taisyklėse perskaitykite įpatingai atidžiai skyrių " nedraudiminiai įvykiai". Pamatai sėda dėl grunto, bet koksai statybinis brokas, per stogą patenka vanduo - tai nedraudiminis įvykis. Net audra pas draudimikus yra nuo 18 metrų per sekundę, nors pagal Boforto skalę nuo 17,2. Nuo ko gelbės draudimas? Nuo staiga atsitikusių netikėtų įvykių. Medis užvirto, gal kaimynas įvažiavo su auto į jūsų namą, gal koks niekadėjas paleido akmenį į jūsų stiklą. Bet kiek dažnai tokie dalykai vyksta. Dar vagystė... Bet ten reikia įrodyti daigtų vertes. Elektronika jei vyresnė nei 10 metų yra nedraudžiama, elektros sukeltos problemos ir turi įvairias išlygas. Draudimas nėra panacėja ramaus gyvenimo. Esame nemažai sprendimų radę patys - kaip minimaliai priklausyti nuo draudimo "malonės". Draudimas duoda jums skėtį saulėtą dieną, bet tik prasidėjus lyti savo skėtį pasiima atgal.
23. Su statybininkais reikia pasirašyti darbų sutartis, o mokėjimas per banką įrodys darbų apmokėjimo faktą. Sumos už darbus ne tokios ir mažos. Nepamirškite, kad ne tik jūs renkatės statybininkus, bet ir statybininkai renkasi jus. Jei aiškiai išdėstysite savo siekiamus tikslus kiekvienam statybos žmogui ir laikysitės duoto žodžio - atitinkamai galite reikalauti. Jei pagrindinė frazė ar minčių rinkinys bus "padarykite gerai" - kiekvienam žmogui supratimas "gerai" yra skirtingas. Daugiausia išleisite pinigų namo statyboje ne ant statybininko, o ant medžiagų. Todėl su brangiomis medžiagomis neturi dirbti pigiausią kainą pasiūlęs statybininkas. Domėkitės žmonių atliktais darbais kurie pas jus dirbs. Dar geriau - bendraukite jau su žmonėmis pas kuriuos tie statybininkai dirbo.