Kodėl ? Nes žmonių pasaulis paremtas krūva interesų, kurie nevisuomet yra skirti eiliniam žmogui suteikti laisvę nuo energetinių pančių. Valstybinės institucijos sprendžia energetikos klausimus su tokia inercija, kad namų renovacijos procesas paseno net neprasidėjęs, atominės elektrinės klausimas tiek painus žmonių akyse ir supainiotas interesų jūrose, kad pasibaigė referendume. Politikai iki šio momento nežino ką su tautos balsu daryti, o energetinės alternatyvos tuo metu pradeda leisti burbulo garą. Elektros kainos kiekvienais metais " maloniai " džiugina stabiliai stiebdamosi link naujų aukštumų. Per paskutinius 10 metų elektros kaina padvigubėjo. 2018 metų pražiai įvyko korekcija ties euro centų dalimis, bet tai emės nesudaro.
Dujų terminalas su visom iškilmėm atplaukė, šampanas išgertas ir garsios kalbos pasakytos. Pigesnių dujų jau niekas nežada šiame projekte. Iš vienos barikadų pusės riksmas, kad nepriklausomybė turi kainuoti. Ir kainuoja... Nuoma laivo per dešimt metų kainuos ženkliai daugiau nei patsai laivas, mokami pinigai per ofšorinę zoną ir Achema bylynėjasi su Valstybe dėl priverstinio mokesčio už dujų terminalą. Nesunku atspėti, stebint biokuro žaliavos rinką, kad terminalo dujos ilgai bus ne ką pigesnės galutiniam vartotojui, dėl banalios kainos pačio terminalo.
Biokuras (imantrus malkos pavadinimas ir tiek), kaip alternatyvi energija gaminant šilumą, priartėjo, galutiniam vartotojui, prie dujų gaminamos šilumos kainos. Biokuras, nepaisant pradinės žemos kainos žaliavai, turi būti sandėliuojamas, atnaujinama katilinės įranga. Papildomos veiklos sąnaudos įskaičiuojamos į energijos kainą. Nors esminis biokuro privalumas - darbo vietos šalyje. Bet kuomet spaudoje atsiranda straipsniai, apie dirbtinai sukeltas biokuro kainas, privalumai eiliniam žmogui pradeda mažėti. Keista situacija yra tame, kad pirkimas pačios žaliavos galimas rudeniop, kai kainos pakyla, o vasarą ruošti roges nevalia. O ir oligopolija pas lietuvį tik sniegui nepaplitusi... Mes galime diskutuoti iki užvirs galvoje vanduo apie tai kas pigiau,geriau visos šalies mąstu, bet realybė yra žymiai paprastesnė - nuosava malka savoje krosnyje visuomet atseis pigiau. Pagaliau kodėl jūs nusprendėte, kad kažkam šaus į galvą iš ryto - privalu lietuviui pigiai šildytis, skaniai valgyti ir dar mokslus pabaigti nemokamai. Teoriškai konstitucijoje parašyta ir apie mokslo prieinamumą, bei nuosavybės neliečiamumas šventas. O gi kuo toliau į mišką tuo riebesni partizanai... Prasideda visuomenės interesai, biudžeto deficitai... Sampratos kaip mat išsiplečia su ribojimais ir pagrūmojimais. Teoriškai arklys, o faktiškai nepasikelia. Aplamai visos pasaulyje kvailystės vyksta su pačiom geriausiom paskatom pradžioje.
Ar gi po viso šio suvokimo neaatsiras poreikio asmeninei energetikos strategijai ?
Pasyvus namas yra vienas iš sprendimų, kurie gali užtikrinti dalį žmogaus poreikių mūsų atšiauriame krašte. Energijos vienetų suvartojimo mažinimas yra išsigelbėjimas eiliniam piliečiui. Visa energetinė painiava greitos ir efektyvios pabaigos nežada. Žmonės kurie valdo pagrindinius planetos resursus ( o 1-2% žmonių valdo apie 80% resursų) savo esybe nesuko ir nesuks galvos dėl jūsų energetinės perspektyvos. Todėl prasminga palikti globalias energetikos strategijas valdžios vyrams ir moterims, o jūsų asmeninė energetikos strategija priklauso tik jums. Sumažinus energijos vartojimo kiekius atsiras tikras laisvės pojūtis. Puslapio autorius galėjo skirti laiką šiam puslapiui tik dėl to, kad nėra susietas su paskolomis bankams ir pasiekė prasmingą energijos vartojimo kiekį. Subalansavus asmeninį energijos vartojimą pas jus atsiras žymiai daugiau laiko, o tai yra brangiausias mūsų turtas.
Pasikeiskime patys ir pasaulis ims keistis aplink mus. Ką galime pakeisti savo energijos poreikiuose?
Esminis energijos suvartojimo kiekis priklauso nuo žmogaus individualumo laipsnio. Šioje vietoje reikėtų paminėti mūsų poreikį daiktams, nes kiekvienam iš jų sukurti reikalinga energija. Nors šioje vietoje mūsų pasaulis, besiriamiantis į vartojimo ideologiją skatina vis dažniau keisti prekes naujomis, net nesugedus turimom. O technologiškas prekių susidėvėjimas tapo ekonomikos varikliu. Žemiau pateiktas filmas labai šauniai tą iliustruoja.
Kelios iliustracijos galinčios sumažinti vartojimo poreikius, o tuo pačiu ir energijos poreikį.
1. Stenkitės pirkti prekes, kurioms suteikiama ilgiausia gamintojo garantija. Prekė gali kainuoti, sąlyginai brangiau, bet jos tarnavimo laikas. Iš praktikos stebint elektronikos tarnavimo laiką pastarasis ilgesnis pusantro-du kartus nei garantinis laikotarpis. Gamintojai patirtų dideles išlaidas remontuojant įrengimus, kuomet garantija 3 metai, o gedimai pasireikštų iki garantijos pabaigos. Praktikoje pastebėta, kad įrengimai su minėtu garantiniu laikotarpiu tarnauja virš 5 metų ir ilgiau.
2. Pirkdami bet kokius prietaisus, ypatingai elektronikos, pasidomėkite šių įrengimų darbo valandų skaičiumi, o kalbant apie statybines medžiagas (įpatingai fasado medžiagos ir kas su šaltuku tiesiogiai liečiasi) - šalčio ciklų skaičius lems jūsų statinio ilgaamžiškumą. Neatsitiktinai apdailinę fasado dalies konstrukciją pasyviam namui pasirinkome iš molinių plytų, nes dekoratyvinio tinko ir molinės plytos šalčio ciklų skaičius skiriasi kartais. Molinė plyta turi 100 šalčio ciklų, o dekoratyvinis tinkas tik apie 30 šalčio ciklų. Nors mūsų pilotinio projekto ventiliuojamas fasadas nerekomenduojamas vokiečio institutuose, bet faktinės sąnaudos stebint namą ketvirtą žiemą (2014-2018) akivaizdžiai parodė, kad bijoti tokio sprendimo nederėtų. Fasado remonto darbai yra dažnesni su dekoratyvinio tinko fasadais nei su apdailine plyta esant toms pačioms eksploatacijos savybėms. Vidinių apdailos medžiagų savybės taip pat svarbios savo charakteristikomis. Kaina yra pagrindinis argumentas daugeliui, bet liaudies išmintis, apie skūporių mokanti du kartus, randama tautosakoje. Grindų dangos skirstomos pagal trinties charakteristikas. Darbo kaštuose kaina bus analogiška, o ilgaamžiškumo prasme dangos ir remonto poreikis jau generuos papildomus energijos poreikius. Galite paklausti - kuo dėta energija ir remonto išlaidos ? Norint atlikti remonto darbus jums reikės medžiagų, o joms gaminti energijos, reikalingos lėšos remontui yra taip pat energija. Piniginės lėšos yra taip pat energija, nes norint gauti atlyginimą jūs einate į darbą ir eikvojate savo laiką ir energiją.
3. Perkant daiktus, prietaisus, būtina visuomet įvertinti jų galimybę remontui. Mobilus telefonas savo funkcijomis žengia kiekvieną dieną į priekį. Išmanumui ribų nėra, bet su šiomis technologinėmis naujovėmis atsiranda ir papildomų gedimų. Kiekvieno žmogaus poreikiai individualūs, bet visuomet prasminga remontuoti turimą įrankį nei pirkti vis naujesnį. Akumuliatoriaus pakeitimas visuomet kainuos pigiau nei naujas telefonas. O funkcijų kiekis telefone yra tiesiogiai proporcingas gedimų skaičiui. Rinkitės prietaisus kurie nereikalauja pastovių programinių atnaujinimų. Nors kalbant apie telefonus - tai vis sunkiau padaryti. Nesivaikykite paskutinių techninių naujovių dėl mados, nes kiekvienas naujas daiktas reikalaus jūsų pinigų, o tai tolygu energijai. Kairėje pusėje asmeninė patirtis. Nokia E55 - tai dar ta tikroji Nokia iš suomio. 2010 metais šis mobilus turėjo ir navigaciją, interneto naršyklę, puikų programinį kodą kompiuterio programos išraiška. Balsą girdim, sms siunčiam ir net kaip internetinis modemas su 3G ryšiu veikia. Per eilę metų tik įjungimo mygtukas pasidaręs problematiškas. Pirkti Nokia 6 už 200 eurų ar pakeisti korpusą už 11 eurų ir darbas 5 eurai? Ir patiems įdomu - kiek gi šis mobilusis tarnaus. Pirmas naujas mobilus telefonas pirktas 2000 metais buvo Nokia 3310 - pastarasis tarnauja iki šiol. Kiek išmaniūjų pakeitė skaitytojas per pastaruosius 5 metus? Kas liečia pačių išmaniūjų telefonų tai tema iš ties plati. Čia svarbiausia pačiam vartotojui atsakyti į klausimą - kiek procentaliai funkcijų naudojate savo mobiliam telefone? Kad sumokate už kiekvieną programėlę savo telefone - faktas, bet kiek iš to jums naudos? Jei viena iš pagrindinių funkcijų, jūsų išmaniojo telefono, yra naršymas socialiniuose tinkluose, tuomet to išmanumo prasmė yra labai maža. Komiuteris internetui labiau pritaikytas nei išmanieji telefonai. Savaime suprantama spręsti jums. Bet kodėl net iphone kūrėjas draudęs savo vaikams naudotis tais išmaniaisiais telefonais? Pasidomėkite šia tema - atrasite nemažai įdomių faktų.
4. Renkantis prekes ar namo statybose įvertinkite ir gerai apsvarstykite ar tai jums reikalinga, o vėliau ar tokios apimties poreikis reikalingas jums patiems. Neatsitiktinai šio pasyvaus namo projektas yra tik 132 kvadratinių metrų bendro ploto. Kiekvienas kvadratinis metras jūsų būsto yra piniginės lėšos. Skaičiuojant namo sąmatą nepamirškite apie tai. Jei namo vieno kvadratinio metro kaina ( statybos ir įrengimo), priklausomai nuo medžiagų, svyruoja nuo 800-1200 eu. tuomet namui padidėjus tik 10 m2. biudžetas gali pakilti ženkliai. Jei nuspręstumėte prie namų įrengti garažą 20 m2. sąmatoje gali prisidėti solidžių 20.000 eu. Jei statybos vyksta su banko paskola - ši suma jau yra su koeficientu 2 kart. Gal būt jūsų garaže stovi automobiliai, kurių kaina ženkliai viršija minėtas, bet 80% atvejų bus automobilių parkas, kurių kaina sieks iki 6.000 eu.. Tuomet gaunasi situacija, kuomet patalpos yra brangesnės nei jose laikomi daiktai. Sprendimas individualus, bet kiekvienas jūsų sprendimas reikalauja energetinių sąnaudų.
5. Kooperacija yra atvirkštinė individualumo sąvoka. Jei naudositės daugiau visuomeniniu transportu nei nuosavu, akylios kaimynų akys yra visuomet geriau nei bet kokia signalizacija, bendros kelionės su bendradarbiais į darbą gali pakeisti nuosavą automobilį, o keliems kaimynams, šalia namų, turėti vieną pirtį yra visuomet pigiau nei kiekvienam individualiai. Žmonių tarpusavio bendradarbiavimas yra bene vienas iš daugiausiai energijos taupančių faktorių. Vieningos bendruomenės visuomet efektyviau paskirstys lėšas ir jas sugebės panaudoti. Savaime suprantama, kad kiekviena kooperacija neturi būti privesta iki absurdo, kuomet trys namai turės vieną mobilų telefoną, bet yra masė įrengimų, kuriuos gali dalintis kelios šeimos ar namų ūkiai. Pagaliau žmonių tarpusavio bendravimas gali sumažinti jūsų energijos poreikį bendrąja prasme. Kiekvieno žmogaus patirtis gali tapti jūsų patirtimi, o tai gali sutaupyti jūsų asmenines pastangas siekiant vieno ar kito tikslo. Žinios ir tarpusavio komunikacija yra taip pat didelis energijos šaltinis. Kokios žinios reikalingos asmeniškai jums ir kaip nepasimesti krūvoje informacijos yra kitas sudėtingas klausimas. Tikriausiai optimalus paieškos kelias - prieš akis turėti gerą arba jums tinkantį pavyzdį ir kalbėtis su žmonėmis, kurie tuo pavyzdžiu naudojasi.
Jei puslapio autoriaus mintys yra Jums suprantamos ir priimtinos - padėsime suprojektuoti ir pastatyti pasyvų namą. Rašykite mums Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba skambinkite telefonu 8-686-50968.