Stogo konstrukcija pasyviam namui nėra ypatinga arba kažkuo išskirtinė. Murlotai, gegnės, kraiginės sijos, grebėstai, šiltinimas - viskas bus, kas iš mūsų senolių patirties atėjo iki šių dienų. Norėtus gal tik paminėti keletą svarbesnių detalių susijusių su medienos paruošimu ir stogo konstrukcijos sprendimais pasyviam namui. Bendra rekomendacija būtų išlaikyti vientisą stogo konstrukciją joje neprojektuojant stogo langų ir kitokių liaudyje vadinamų "inkilų". Vientisa stogo danga leis šiltinimą atlikti mažesnėmis sąnaudomis ir pati stogo konstrukcija būdama paprastesnė sutaupys ne vieną litą. Paprastumas, bet kokios konstrukcijos, stipriai įtakoja sąmatą. Pasyvaus namo atveju sampratos konstrukcijos paprastumas ir sandarumas eina greta viena kitos. Visuomet prisiminkite, kad paprastumas statybose atsipirks su kaupu. Pasyvaus namo vienas iš mitų ir nuogąstavimų yra tas, jok pasyvus namas kažkas ypatingo ir labai prabangiai sudėtingo. Konstrukcinių sprendimų visuma ir kruopštumas atliekant darbus. Didesnis šiltinimo medžiagų kiekis ir priverstinė vėdinimo sistema su optimalia namo kvadratūra atsveria sąmatoje didelės kvadratūros namo su rūsiu ir garažu dviem automobiliams sąmatą. "Didelis namas" tikriausiai skaitytųsi 4 asmenų šeimai virš 160 m2.
Stogo medienos paruošimas
Mediena stogo murlotams, kraiginėms sijoms, grebėstams, pakalimams ir vėjelentėmsmediena.ziema buvo pjauta vasario mėnesį. Protėvių patirtis nuo seno mena, kad mediena pjauta žiemą turi mažesnį drėgnumą, ateityje tokios medienos gaminiai neturi polinkio į puvimą. Pjovimas mūsų senolių buvo atliekamas šaltuoju metų laiku, bet ne per didelį speigą, kad mediena virsdama nesubyrėtų. Į mėnulio fazes senoliai taip pat rimtai atsižvelgdavo. Riekėtu pasitikrinti, kokioje fazėje pjovėme savo medieną, bet šalčio nebuvo tikrai. Pasitikrinom - vasario 4 diena, jaunas mėnulis. Ši mėnulio fazė pagal aukštaičių pjovėjus nerekomenduotinas laikas pjauti, o pagal suvalkiečių medkirčius - tinka. Kitur randama informacija, kad geriausia mėnulio fazė yra delčia. Mūsų atveju nuo delčios praėjo savaitė. Svarbiausia, kad mediena būtų pjaunama iki kovo vidurio. Nors ir sniego, 2013 metų žiemą, buvo itin gausu, net iki balandžio vidurio, vegetacija pušų prasidėjo apie kovo paskutinę savaitę. Pastebėta tai buvo gyvai, kuomet keletą smulkių pušelių teko pjauti - jų kamienai buvę jau pilni vandens. Jei mediena sveika ir kokybiška ji turi skleisti malonų sakų ir pušies kvapą. Kadangi namo konstruktyvas jau buvo paruoštas, buvo aišku, kad reikės nestandartinės medienos ilgio - septyni metrai. Kalbant apie standartinius rąstų dydžius lentpjūvėse - 3 metrai ir 6 metrai. Mūsų pasyvaus namo stogo murlotams, kraigo sijoms, vėjelentėms ir pakalimams buvo reikalingi 7 metrų ruošiniai, nes stogo ilgis sudaro 13 metrų. Užsakant miško medieną į stogo ilgį buvo atsižvelgta. Už nestandartinį medienos ilgį lentpjūvėje bus prašoma "kitokios" kainos už kubinį metrą. Perkant mišką tiesiogiai iš privataus asmens įmanoma sutarti ir gauti nestandartinių išmatavimų medienos, svarbu žinoti kiek jos "tokios" reikės.
Stogo medienos pjovimas ir impregnavimas.
Ne Ne tik medienos nupjovimas turi įtakos jos kokybei, bet ir jos supjovimas. Medieną stogui reikėtų paruošti numatytais gaminiais iki gegužės mėnesio - su žieve medis pradeda, kaip liaudyje sakoma, šusti. Šiek tiek, dėl vėluojančių mobilaus gaterio pjovėjų, pavėlavome pora savaičių, bet vertinant, kad sniegas ištirpo 2013 metais apie balandžio pabaigą, tikimės labai medis "nesuprakaitavo". Paruoštus medienos gaminius reikia nedelsiant impregnuoti ir sudėti po stogeliu bei su oro tarpais tarp sluoksnių. Medienos impregnavimas statybų aikštelėje gali būti atliekamas mirkant voniose, arba tepama teptuku. Mirkėm teptukais su koncentruotu medžio antiseptiku, kurį dar galima būtų skiesti 3-4 kartus, bet mūsų krašto lietūs ta skiedimą padarys, kuomet stogo montavimo metu palis, kas birželio mėnesiais yra daugiau taisyklė nei išimtis. Taip natūraliai pati gamta atliks skiedimo darbus, jei taupant antiseptiką jį skiestumėm, o lietus dar kartelį procesą pakartotų - medienoje imprengnato kiekis liktų labai simbolinis. Antiseptiko paskirtis yra apsaugoti stogo medinę konstrukciją nuo grybo, pelėsio ir papildoma priešgaisrinė apsauga. Antiseptikų didelės nuolaidos yra žiemos metu - nepraleiskite progos sutaupyti lėšų. Mums, stogo medienos 13 kubų ruošinių, "sugėrė" apie 300 litrų koncentrato - stogo plotas 158 kvadratiniai metrai. Tai labai nedidelis stogas. Medienos pjovimas statybų aikštelėje bei pirkimas iš tiesioginio miško savininko duoda keletą privalumų lyginant su pirkimu iš lentpjūvės.
1. Visos medžio atraižos lieka jūsų sklype, kurias galite panaudoti laikinų klojinių gamybai, kopėčių bei smulkių konstrukcijų gamybai. Kaip pavyzdys frontono betonavimui ir keliems minimaliems monolitiniams ruožams užteko nuosavų medžio likučių.
2. Bet kokios medžio atliekos panaudotos statybose ir joms pasibaigus tampa malkomis.
3. Pjuvenos, likusio po medienos gaminių pjovimo, lieka pas jus trąšų pavidalu.
4. Atkrenta medienos transportavimo išlaidos į lentpjūvę ir atgal, jei perkate mišką tiesiogiai iš savininko.
5. Nupjautos statybinės medienos kaina miške yra šiuo momentu apie 200 lt./m3. Nors galite rasti internete skelbimų parduodant "stovintį" mišką, tuomet kaina gali svyruoti nuo 130 iki 150 litų už kubinį metrą. Bet stovintį mišką reikės nupjauti - apie 30 lt./m3. ir su technika " ištraukti" ją iš miško - 15-20 lt./m3. . Todėl ar stovintis miškas už 130 lt/m3. ar gulintis miškas už 200 lt./m3. - analogiška kaina. Dvigubo pjovimo medienos ruošiniai pjaunant juos su mobiliu gateriu kainuoja apie 50-55 lt/m3. Iš bendro 21 m3. medienos kiekio išėjo apie 14,5 m3. gaminių ir likutis 5 m3. anksčiau ar vėliau pavirs malkomis, pjuvenų apie 0,5 m3. Dabar liko jums savarankiškai suskaičiuoti visus pateiktus skaičius ir nuspręsti savarankiškai - ieškoti stovinčio miško ar kreiptis į lentpjūvę. Kiekvienam savas kelias. Nepamirškite, atliekant savarankiškus skaičiavimus, pridėti ekonomiją likusių malkų, kurios liktų lentpjūvėje ir už jas reikėtų susimokėti. Gal po šio punkto bus didesnis aiškumas - kam name yra pečius ir kaminas. Savaime suprantama medienos likučiai yra pušies, o ne beržo, bet pirtelei ir šašlykinėms malkų neteks pirkti ilgus metus. Bus įdomu kada nors įdėti eilutę, kurioje iškilmingai paskelbsime medienos likučių sudeginimo pabaigą.
Stogo gegnės - dvitėjinės sijos.
Dvitėjinės sijos bus panaudotos mūsų pasyviame name. Ši konstrukcija plačiai naudojama karkasiniuose namuose ir kaip sienų konstruktyvų dalis ir kaip perdangos. Panaudoti dvitėjines sijas privertė patsai namo stogo šilumos laidomo reikalavimas. Pasyviame name pasiekti u<0,9 reikia šiltinti stogą 40-50 cm. akmens vatos sluoksniu priklausomai nuo vatos charakteristikų. Grynos medžio gegnę nusipirkti rinkoje 30 cm. jau gali tapti iššūkiu, o 40 cm. gegnę surasti lentpjūvėje ir dar mūsų atveju 6,5 metro ilgio būtų misija įkopti į kalną Everestas su vasariniais sportiniais bateliais. Dvitėjės sijos yra iš klijuotos medienos ir vientisa sija gali būti iki 12 metrų bei suploninta sijos vidurinė konstrukcijos dalis papildomai turi galimybę būti apšiltinta. Idealus sprendimas pasyvaus namo stogui. Mediena džiovinta ir obliuota, todėl medžio impregnantus priėmė itin sunkiai. Dar vienas argumentas šios sijos palaikymui - jos gaminamos Lietuvoje, nors reklamos lenkiškai produkcijai netrūksta, beje lietuviškos dar ir pigesnės gavosi. Kam remti Lenkijos gamintojus jei vietoje gaminys už prieinamą kainą. Net jei būtų simboliškas kainų skirtumas - būtų pirktas lietuviškas gaminys. Galima būtų šią temą plėsti apie mūsų lietuviškų gaminių pirkimo skatinimą, bet gal kitam skyriui. Antroje galerijoje specialiai įdėta nuotrauka be fantastiškai mėlyno dangaus, kad lankytojai negalvotų - puslapio nuotraukos su grafinėmis programomis apdorotas.
Gegnių tvirtinimui yra keletas alternatyvų. Žemiau, video informacija, kaip galima tvirtinti prie mūrloto genges. Bet kol kas šių tvirtinimų kaina yra šiek tiek didoka " švelniai kalbant" - dvigubai nei mūsų pasirinktas montavimas. Sutvirtinti 2 kampainiai 2.5 mm. storio montuojant juos iš abiejų dvitėjinės gegnės pusių pasirodė ir tvirčiau ir laiko patikrintas būdas. Filmuke pateikto laikiklio storis yra 1,5 mm. Gal kažkas susižavės su šiuo stogo konstrukcijos elementu ir pasinaudos sprendimu. Kodėl ne ? Bet iš praktikos žiūrint - buvę vietų, kuriose murtšio inkarai su varžtais turėjo poreikį susidraugauti su kampainiais... Prabangesni laikikliai,tikriausiai , būtų neiškentėjė tokios prievartos.
Stogo danga - molinės čerpės.
Namo stogo dangai bus panaudotos gilios bangos molinės čerpės. Kaip bandymas įvertinti būsimą stogą, šios čerpės buvo išbandytos pirmame mūsų nesudėtingame statinyje- pavėsinė. Ši stogo danga leis vasarą išsaugoti antrame aukšte mažiau įkaitintą stogą, o kadangi stogo vienas šlaitas bus orientuotas į pietinę pusę tokia dangos inercija tikimės pasiteisins. Pavėsinėje inercijos galią jau pajutome. Namo stogas masyvus - čerpių masė sudarė apie 5-6 tonas. Bet tai tik vienas mitas apie " sunkų" čerpinį stogą. Pagrindines apkrovas stogo konstrukcijai duoda sniegas ir vėjas ir pagal šiuos masių ir jėgų pasiskirstymus atliekami skaičiavimai su mintimi - kad nesugriūtų.
Renkantis čerpes stogui visuomet prisiminkit, kad ši stogo danga yra ilgaamžė, džiuginanti akį ir stogas visuomet jus pasitiks su molio spalvos šypsena. Gal šypsena bus ir kitokios spalvos, bet tai bus jūsų stogo šypsena. Jei turite dilemų renkantis stogo konstrukciją - kreipkitės Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. . Neatstovaujant jokių gamintojų visuomet lengviau įvertinti ir patarti, tokiu būdų, kad užsakovui liktų viena kita - kapeika vidinei namo apdailai. Visuomet esame linkę rinktis praktiškumą prieš prabangos elementus. Visą gyvenimą paskirti namo statybai - ne šio puslapio kryptis. Energetiškai efektyvus namai turi būti suderinti ir su energetiškai pagrįstomis statybos sąnaudomis. Sutinkate?