Kiekybės perėjimas į kokybę! Tikriausiai šis šūkis turėtų geriausiai iliustruoti žemiau pateiktą informaciją. Demonstracinė pasyvaus namo planavimo paketo versija versija yra anglų kalba. Šio demo failo versijos teisės priklauso Passivhaus.de. Įdėjome demonstracinį failą tam, kad būtų įmanoma ir eiliniam vartotojui arba užsakovui pažvelgti į pasyvaus namo projektavimo-skaičiavimo užkulisius. Neturint žinių ir praktikos pačiam savarankiškai užpildyt visus failo laukus tikriausiai bus sunkoka. Bet kodėl nepabandžius bent jau susipažinti su skaičiavimo metodologija ir principais? Už šių skaičiavimų pateikimą arba kitaip tariant duomenų suvedimą sertifikuoti specialistai ima apie 1000 eur. vienam statiniui.
Parsisiūsti pasyvaus namo planavimo paketą. ( PHPP- Passive House Planning Package)
Trumpas video apie pasyvaus namo planavimo paketą
Skyriuje sprendimai stengsimės pateikti kiek įmanoma daugiau paaiškinimų ar pastabų jūsų mažų energetinių sąnaudų namui. Labai tikslūs skaičiavimai energetinių sąnaudų ir statybos išlaidų reikalauja profesionalo arba kruopštaus ir itin užsispyrusio žmogaus, bet numatyti statinio kryptį ir ivertinti poreikių bei galimybių variantus galima ir paprastesnėmis priemonėmis. Pati šio internetinio resurso kryptis bus skatinti žmones sąmoningai 3 kartus pagalvoti apie jūsų būsimą statinį iki pradedant patį statinį braižyti pas architektą. Pasimokyti iš vokiško kruopštumo tikrai verta, o pasyvių namų geriausius sprendimus perimti ir pritaikyti mūsų šalyje.
O jei apibūdinti ne vokiškai, o paprastai ir ūkiškai apie pasyvaus namo planavimą... ( pastebėjimai iš praktikos )
1. Namo konstrukcijos paprastumas lemia tiesiogiai ir jos efektyvumą. Keturių kampų devynių aukštų daugiabutis bus efektyvesnis ir pigesnis sprendimas nei 9 individualūs atskiri namai.
2. Namo sandarumas ir atitvarų šilumos izoliacinės savybės yra vienodai svarbūs dydžiai.
3. Orientacija daugumos namo langų į pietryčius, pietus padės gauti saulės energijos žiemą, bet per didelis langų plotas sukels didesnius šilumos nuostolius negu energijos įplaukas. Pats šilčiausias langas bus šaltesnis nei minimaliai apšildyta siena be lango.
4. Rekomenduotinas plokštuminis pamatas pasyviam namui - sprendimas geriausiai izoliuojanti pamatą nuo šalčio tiltelių.
5. Nesudėtinga stogo konstrukcija - plokščias, vienšlaitis, dvišlaitis kuriame kuo mažiau langų ir sudėtingų " špokinyčių".
6. Pavyko suprojektuoti šiaurinę namo sieną be langų, stoge nėra stoglangių, jūsų individualaus namo plotas 80-120 m2, namo temperatūra krenta per parą apie -1 laipsnį kuomet lauke - 22 laipsniai naktį - sveikinam! Vadinkite kaip norite tokį namą - šildymo kaštai ir išlaikymas nebus jūsų gyvenimo nevilties priežastis...
Pasyvaus namo planavimo projektas yra faktiškai pirminis jūsų statinio energetinis skaičiavimo dokumentas.
Prie pasyvausnamo planavimo paketo reikėtų pridėti ir kitus reikalingus planus jūsų pasyviame name, kuriuos jau iš ilgametės praktikos rekomenduotumėm papildomai įsivertinus atlikti.
1. Apie architektūrinę projekto dalį labai daug ko pasakoti nesigaus, o ir prasmės nėra, nes be šio projekto nebus galima gauti statybos leidimo. Tačiau rekomendacija būtų sekanti - visi jūsų norai bus už jūsų pinigus, tačiau kuo konstrukcija paprastesnė tuo ji lengviau bus įgyvendinama ir mažiau kainuojanti. Stačiakampės namo konstrukcijos bus visuomet efektyvesnės visomis prasmėmis nei ovalus jungiant su trikampiais.
2. Pasyvaus namo konstruktyvo projektas - trumpai kalbant tai projektas atsirandantis iš architektūrinės dalies su devizu - kad nesugriūtų! Jei bus daug "burtažodžių" architektūrinėje dalyje, tai konstruktorius visus sprendimus spręs, tačiau piniginė plonės retsykiais kelis kartus greičiau nei su klasikiniais architektūriniais sprendimais. Jei nežinote apie klasikinius architektūros sprendimus - kreipkitės puslapyje nurodytais kontaktais. Būtų neblogai, jei konstruktorius įdėmiau pažvelgtų į šalčio tiltelius, o ne vien tik į pastato tvirtumą.
3. Šildymo, vėdinimo ir vėsinimo projektai - sutrumpintai dar vadina ŠVOK dalimi. Kodėl svarbu turėti šiuos projektus? Konstruktorius turi matyti kokio diametro skylės atsiranda konstrukcijoje vėdinimo dalyje, kaip šildymo sistema suderinama grindimis ir baldais.
4. Apšvietimo ir baldų projektai, galima prie šio projekto pridėti ir elektros instaliacijos projektą - patogus baldų išdėstymas kartu reikalaus ir rozečių apgalvojimo bei kaip vakare bus apšviestos patalpos, savaime suprantama, kad langų dydžiai ir išdėstymas pagal pasaulio šalis yra svari apšvietimo detalė dienai.
5. Pastato sandarumo sprendinių projektas su medžiagų ir mazgų sprendimų aprašymais. Pastebėjome, kad atliekant pastatų sandarumo testą visos sandarumo problemos atsiranda dėl tokio projekto nebuvimo. Kadangi mūsų akredituota bendrovė atlieka ne tik akredituotus sandarumo testus, bet ir vėliau teikiame nesandarių vietų paiešką. Išvados per eilę metų yra sekančios - visi žino kas yra skylę, tik ne visi supranta kaip jis turi būti užkemšama. Tiksliau visi bandymai sandarinant pastatus susiveda į kelias pagrindines klaidas. Pirma iš jų visiškai atsainus sandarinimo procesas ir pagrindinė sandarinimo medžiaga puliretano putų balionėliai kiekvienai skylei. Antra dažniausiai pasitaikanti problema yra medžiagų naudojimas kurios neturi atitikties deklaracijų. Toksai forumų ir nuomonių žinių rinkinys parodo abejotinus pastato sandarumo testo duomenis dar nepabaigus statybų, o vėliau esame pastebėję ir ganėtinai greitą pastato sandarumo būsenos kitimą į blogesnę pusę. Su pastato sandarumo projektavimų realiame gyvenime procesas vyksta gyvai ir pagal dažniausiai pagal faktą - pastatytame objekte geriausiu atveju pradedame nuo bandomojo sandarumo testo ir taip išryškėja visos probleminės vietos. Užsakovai pasižymi problemines vietas ir kartu aptariame statinio sandarumo temas - medžiagos, atliktų darbų kokybė. Faktiškai vykdomas esamo statinio projekto patikra sandarumo dalyje. Su retomis išimtimis reikia pasitikrinti problemines vietas keletą kartų, nes kemšant didesnes skyles pradeda "dainuoti" mažesnės skylės ir taip vyksta kitų probleminių vietų detektavimas ir papildomas aptarimas. Kitaip tariant praleidus sandarumo projektavimą kaip atskirą dalį (nemaišykite aprašymo apie sandarumą architektūrinėje dalyje su projektu) projektavimas pradedamas vykdyti per techninės patikros kryptį. Karkasiniams namams tokia projektavimo kryptis brangiausia, o mažiausiai tokios projektavimo krypties reikės monolitinėse konstrukcijose. Koksai bus pas užsakovą požiūris dėl sandarumo projektavimo? Dažnu atveju vyksta viskas objekte gyvai, nes iki mūsų atvykimo niekas neinformuoja apie projektavimą šios dalies, rodos skylę visi pamatysime ir paprastai pašalinsime defektą, o praktikoje gaunasi kiek sudėtingiau, kebliau neturint specifinių žinių ir praktikos. Jei dar su pastato sandarumu susitvarkyti galima beveik visuose statybos etapuose, tai su akustikos papildomu projektavimu pastačius pastatą jau bus sudėtingiau.
6. Pastato akustinių savybių mazgų projektas. Jei architektūrinę ir konstruktyvinę dalį su Švok dalimi yra matomi projektai mūsų akims, bet akustikos problemas dažnai užsakovai praleidžia iš savo poreikių. Kodėl tai jums svarbu? Jei konstruktyvas jums leidžia saugiai naudotis pastatu, o gerai apgalvotas apšvietimas ir šildymas su vėdimu, kondicionavimu taupys jums lėšas kartu su tinkamu pastato sandarumu, šilumos tiltelių skaičiavimais, tai akustika jums taupys sveikata (nervinė jos dalis). Akustinis projektas leis atidžiau įvertinti architektūrinės ir kontruktyvinės dalies kokybę ir net aplink jūsų pastato kelių (geležinkeliai, oro linijų stotys, automobilių keliai), medžių įtaka turi tiesioginį poveikį jūsų gyvenimo komfortui pastate. Jei bus pastato akustinių savybių projektas, tai vėliau galėsima atlikti pastatui akustinius matavimus kurie parodys kiek efektyvūs buvo projektavimo ir statybos etapai. 2023 metų rugsėjį dalyvavome akustikos konferencijoje, kurioje buvo atliekami pranešimai apie senų kelių akustinių savybių pokyčius. Yra gausybė studijų apie akustikos poveikį mūsų gyvenimo kokybei, bet nepaisant visų studijų užsakovui reikia nepamiršti, kad pagrindiniai jūsų pastato tikslai yra ne tik tvirtai stovėti, pastoviai brangti, bet ir jums leisti efektyviai būti pastate - dirbti ir ilsėtis. Pastato pagrindinis tikslas yra tarnauti žmogui, o akustinio komforto planavimas yra reziumuojantis labai nemažai projektų aukščiau išvardintų.