Šiame skyriuje norėtusi pasidalinti patirtimi, kuri susieta su žmogiškaisiai resursais - statybininkai. Projektuosit, statysit, įrenginėsit, o pagaliau ir remontuosit - visa tai atlieka žmonės, o ne robotai. Kaip žinia ne šventieji puodus lipdo, todėl nuo specialistų pasirinkimo priklauso jūsų namo statybų eiga ir tempas. Statybininkai yra viena iš svarbiausių statybos proceso sudedamūjų dalių. Todėl eigoje atsirado minčių, kurias ir bandyta susiteminti šiame skyriuje. Legendiniai statybininkų uždarbiai jau praeityje, kuomet 2007 metais galima būdavo išgirsti ganėtinai anegdotišką situaciją - daktaras nori mesti chirurgo darbą ir eiti dirbti mūrininku. Nepaisant tų gerų laikų ir apibendrinant profesionalaus statybininko-meistro uždarbį, mūsų pasyvaus namo statybose, galima drąsiai teigti, kad dienos uždarbis siekia nuo 150 iki 350 litų per dieną. Vieni atlyginimą skaičiuoja kubais, antri kvadratais, o mes pabandėme sumas pervesti į dienos atlyginimą. Skaičiai gal ir atrodytų dideli, bet visos lazdos su dviem galais. Jei imsime vidurkį ir 250 litų padauginsime iš 22 mėnesio dienų gausime apie 5-6 tūkstančius pajamų. Bet neskubėkime skaičiuoti vien tik pajamų, kuomet skaitome straipsnį iš šilto kambario. Mūrininkai yra nykstanti profesija. Darbas yra nelengvas. Blokeliai, skiediniai, klojiniai ir visi kiti sunkumai atsiliepia sveikatai - turima omenyje sąnarių susidevėjimą ir stuburo išvaržas. Mūrininko darbas, pagal suvartojamas maisto kilokalorijas, priskiariamas sunkiausiems darbams.
Statybininko išrandingumas
Jei žmogus dirbdamas ofise suvartoja per parą apie 2000 kilokaloriju, tai mūrininko poreikis energijoje yra apie 3500-4000 kilokalorijų. Patikrinti eiliniam piliečiui aprašytos energijos poreikį labai paprasta - panešiokite visą dieną plytas, akmenis arba su kastuvu visą dieną kaskite komunikacinę tranšėją. Apetitu, jau per pietus nesiskūsite. Mūrininkas, betonuotojas, stogdengys - darbas šaltyje, lietuje, saulėkaitoje. Žodžiu ką tik besugalvotų gamta, šiems žmonėms reikia tęsti darbus. Savaime suprantama, kad esant stipriam lietui ar - 20 laipsnių lauke, šie žmonės stabdys darbus, bet stebint statybų darbus iš šono, nuo pamatų iki stogo, liežuvis sunkiai apsiverčia pasakyti - gauna daug, darbas lengvas. Netikit - pabandykit patys. Todėl labai apkūnus statybininkas, kuris sakys, kad dirba mūrininku, betonuotoju, stogdengiu - kažkas ne taip. Žodžio apkūnus arba nutukęs nereikėtų maišyti su stambaus sudėjimo žmogumi. Ir taip pat nepamirškite, kad lauko darbus galima atlikti kokybiškai mūsų šalyje nuo kovo pabaigos iki lapkričio vidurio. Čia dar kaip pasiseks su oru, bet turima omenyje, kad lauko darbus atliekantys žmonės turi apie tris-keturis mėnesius prastovos. Prastovos gali būti ir dėl lietaus paties sezono metu. Išveskite sezono pajamų vidurkį ( pridėję dar 15-20% meteriologinių ir kitų fors mažorinių prastovų ) ir jau pajamos nebus tokios didelės, kaip straipsnio pradžioje rašyti skaičiai. Mūsų skaičiavimu gautumėte apie 2500-3000 litų. Kaikurie meistrai suranda vidaus darbų, bet meistras mokantis viską, dažnai dorai nemoka nieko. Kaip pvz. iš gero mūrininko geras tinkuotojas ir dažytojas nesigaus. Nepaisant to, pasyvus namas reikalauja tikrai ne pasyvios priežiūros darbų eigoje. Gal būt informacijoje trūksta nuoseklumo, už ką lieka atsiprašyti. Tobulumui ribų nėra.
Darbų saugos kursas statybininkui ir eiliniam namo šeimininkui. Net jei nesuprantate angliškai - video padės.
Statybininkų pasirinkimas.
Surinkti statybinkus pasyvaus namo statyboms naudojantis tik interneto pagalba, būtų įmanoma misija, bet su labai neapibrėžta statybų perspektyva. Pabandysim paaiškinti situacijos privalumus ir trūkumus. Skelbimo aprašymas negarantuoja, kad pati skelbiama informacija atitiks jūsų lūkesčius. Patys statybininkai laibai skirtingai suvokia savo atliekamo darbo kokybės rėmus, dirba su skirtingomis medžiagomis ir darbo patirtis įvairi. Čia kaip toje liaudies tautosakoje - ukrainiečiui skanu, o paršeliui tai mirtis. Ganėtinai graži iliustracija, kuri pritaikoma ir statybininkų darbe. Jei nusprendėte naudotis interneto paieška, pabandykite suformuoti klausimų sąvadą, kaip minimalią pirminę atranką.
1. Ar galima pasirašyti darbų atlikimo sutartį su asmenimis. Statybininkas, vengantis atsakomybės ir nepasitikintis savo atliekamu darbu, visuomet vengs ofiacialumo.
2. Ar galima vykdyti atsiskaitymus per banko sąskaitą? Lėšų išgryninimas bus papildomi kąštai statybose, o bankiniai pavedimai bus pagrindas teigti apie atliktus atsiskaitymus, jei mokate pinigus asmenims grynais - ant sutarties darykite prierašus su perduodamomis sumomis.
3. Ar statybininkas gali bendrauti elektroniniu paštu? Labai reikalingas statybininko gebėjimas, nes pasiruošimo stadijose reikalingi informacijos mainai ir elektroninė komunikacija siunčiant brėžinius. Kiekvieną kartą vykdyti susitikimus yra prabangus energijos ir laiko eikvojimas, kuomet su elektroniniu paštu yra ir patogiau ir laiko sąnaudos mažesnės.
Kas taip stato? Johano Štrauso valsas tinka ir čia tinka - Žydrasis Dunojus...
4. Statybininkas gavęs brėžinius turi paruošti bent preliminarią sąmatą darbų įkainių, už kuriuos norės gauti atlyginimą. Brėžniuose būna taip pat netobulumų ir patyrusi statybininko akis leis, iki proceso pradžios, atlikti patikrą atliktų konstruktyvinių sprendimų ir galutinai įvertinti darbų sudėtingumą. Pagal statybininkų komunikaciją, galima spręsti minimaliai, apie būsimų darbų eigą. Nors kaip byloja liaudies išmintis - liežuvis be kaulų ir juo malti ne maišus nešioti. Pabendraukite su keliais tos pačios krypties statybininkais, kad susidarytumėte kiek įmanoma pilnesnį vaizdą rinkoje. Esant ne statybos specialistui sunku įvertinti kompetenciją, bet labai domintis medžiagomis ir jų montavimo instrukcijomis - misija įmanoma. Geras statybininkas gali labai ženkliai sutaupyti statybos kaštus. Neabiejingas profesionalas objekte gali atlikti minimalias korekcijas, kurios sutaupys ne vieną tūkstantį litų, o ir nervų. Labai nemažai žinių, mūsų internetinio puslapio straipsniuose, yra būtent profesionalų dėka. Bendraujant su statybininkais nepamirškite paminėti atstumo nuo centro iki jūsų objekto, arba atstumas nuo statybininko būsto iki jūsų statybų aikštelės. Šie atstumai gali koreguoti darbų kainas. Pagaliau visuomet klauskite kas turima omenyje sakant kainą. Pvz. ar mūrininkai dirba su savo pastoliais ar jūms reikės nuomotis, ar pastolių surinkimas priskiriamas prie bendros sąmatos ar tai papildomos lėšos? Visų niuansų neišvardinsime, todėl aktualūs klausimai gali būti užduodami komentarų modulyje.
5. Visi šie punktai aukščiau yra minimalūs reikalavimai vertinant jūsų būsimą kolektyvą. Įdealiu atveju reikėtų stengtis rinktis statybininkus pagal rekomendacijas. Rekomendacijos yra gera alternatyva atrinkti darbuotojus, bet ir ne panacėja. Pirmi keturi punktai dėl to niekur neprapuola, jei jums kažkas rekomendavo specialistą. Pagaliau jei rekomenduojantis asmuo patsai nekelia pasitikėjimo, tikriausiai tokia rekomendacija taip pat nepasinaudosite. Dažnu atveju patys statybininkai turi savo pažinčių ratą ir taisyklė čia paprasta - geras statybininkas rekomenduoja tik gerus statybininkus. Nevisuomet ši taisyklė įdeali, bet tai geresnis pasirinkimo kelias nei vien skelbimai internete. Rekomendacija gali būti ir paties statybininko atlikti darbai. Jei tokių darbų galima pamatyti ir pasikalbėti su žmonėmis, kuriems šie statybiniai darbai atlikti - įdealu. Bėje, jei statybininkai nerekomenduoja savo kolegų, priežastis gali būti, jok su pastaraisiais neradote bendros kalbos. Bet koksai mūrininkas, dažnu atveju, žino stogo darbus atliekančius žmones ir pan.
6. Rimtas statybininkas prašys labai nedidelio avanso pradžioje darbų ( 10 - 20 % ), mūsų atveju atsiskaitymas būdavo atliekamas po tam tikro mazgo pabaigimo. Kaip pvz. - pamatas, juodo mūro pirmas aukštas, juodo mūro antras aukštas, stogo pagrindiniai dengimo darbai ir pan. Be to geras statybininkas po savęs palieka švarią darbo vietą. Mūrininkas nuvalo ir išneša betono likučius iš statinio, stogininkas sudeda čerpių ir medžio likučius į nurodytą vietą. Žodžių statybų aikštelė neturi būti panaši į karo lauką. Geras statybininkas nevėluoja į darbą, o esant nenumatytoms aplinkybėms informuoja apie pasikeitusius planus. Apie alaus ir degtinės vartojimą darbo metu nekalbame iš principo. Jei tokių " profesionalų " tektų galimybė sutikti, stenkitės kaip galima greičiau pabaigti darbus, bent tą dieną. Jei perspėjus darbuotojus piktnaudžiavimai alkoholiu nepasibaigia, rekomenduotina keisti specialistus ir stabdyti darbus. Pirmiausia yra pavojus žmonių sveikatai ir gyvybei, apie darbų kokybę diskutuoti aplamai beprąsmiška.
7. Statybas prižiūrintis darbų vadovas turėtų būti nesusijęs labai draugiškais ryšiais su darbus atliekančiais žmonėmis. O pagliau bene svarbiausias statybininkas jūsų namo esate jūs pats. Jūsų asmeninė kompetencija ir žingeidumas yra viena iš pagrindinių jūsų sėkmės priežasčių. Pagaliau visa atsakomybė statybose priklauso jums asmeniškai. Šeimininko akis visuomet bus akylesnė nei statybų vadovo. Domėkitės savo statybomis ir projekto sprendimuose ir statybų eigoje. Bendrai kalbant apie statybininkų pasirinkimą, reikia pabrėžti, kad jūsų žinios žmogiškoje komunikacijoje labai pravers ir žmonių atrankoje ir statybų eigoje. Subjektyvia nuomone, patirtis, atskiriant žmonių tipus, atsiranda tikrai ne 20-25 metų.
8. Nepaisant visų statybininkų ir medžiagų tiekėjų pasirinkimo subtilybių visuomet atsiras niuansų, kurie gali labai stipriai iškraipyti jūsų planus. Statybininkai dirba ne tik jūsų objekte. Net jei būsite pasiruošę savo darbų aikštelėje medžiagas, finansinius resursus dar negarantuoja visų 100 % sklandžios darbų pradžios. Kituose objektuose darbai gali būti ne pagal grafiką užtrukę. Tam gali būti 101 priežastis, kurių pakeisti negalėsite. Todėl įdealiai viskas atrodo teorijoje, o praktika koreguoja teorinius planavimus pakankamai stipriai. Taip pat žmogiškas faktorių rinkinys kaip ligos, transporto gedimai ir masė fors mažorinių aplinkybių koreguoja grafikus ir planus.
9. Dar vienas " statybininkas " yra gamta. Su šiuo statybos dalyviu sutarčių nepasirašysi. Yra tam tikri tendencingi gamtos dėsniai, kuriuos senoliai žinojo seniai - 7 miegantys broliai. 2013 metais 7 miegančių brolių dieną buvo giedra ir liepos bei rugpiūčio mėnesiai buvo giedri ir saulėti. Įdealu jei statybas galite pradėti nuo ankstyvaus pavasario kuomet jau yra virš +5 laipsnių naktį, o dieną temperatūra bus keliais laipsniais didesnė. Pradedant darbus ankstyvą pavasarį galimybės užbaigti būtinus išorės darbus, tais pačiais metais, ženkliai padidėja. Turima omenyje betono, mūro konstrukcijos ir fasado apdailos darbai. Svarbiausia, anksti pradėjus darbus, kad statybininkai ir užsakovai turės laiko rezervą stebint gamtos išdaigas. Vasaros mėnesiai mūsų šalyje yra labai nepastovūs. Lietingos vasaros yra daugiau taisyklė nei išimtis ir lietus kelioms savaitėms gali būti stiprus laiko praradimas. Mūsų klimatinės sąlygos statybas taip pat laiko " rėmuose " . Esant žemesnei nei +5 laipsnių temperatūrai betonavimo, mūro, tinkavimo, putopolistireno tvirtinimo ir panašūs lauko darbai stabdomi arba vyksta lėčiau. Medžiagų naudojimo instrukcijose yra nurodomos temperatūros, kuriomis turi vadovautis statybininkai. Kaip iliustracija galima pateikti putopolistireninio putplasčio arba lauko grunto darbo temperatūras - ne mažiau nei +5 laipsniai. Labai svarbu, nepaisant noro atlikti darbus greičiau, neskubinti darbų eigos. Tokios darbo pasekmės - brokas. Statybininkai nenorėdami prarasti darbo dienos gali bandyti skatinti jus tęsti darbus, bet turėkite valios atsispirti tokioms pagundoms. Jūs galite jau derybų metu klausti pas statybininkus jų požiūrio į darbo niuansus su medžiagomis. Turėdami pasyvaus namo konstruktyvą jūs turėsite galimybę susipažinti su medžiagų specifikacija ir jų charakteristikomis. Įdėmiai studijuokite medžiagų savybes ir gamintojų reikalavimus bei rekomendacijas. Atlikti darbą gerai ir greitai dar nereiškia kokybiškai. " Gerai " darbas atrodys labai neilgai.
10. Pasirinktas statybininkas, dirbantis su verslo liudijimu ar dirbantis įmonėje, didelio skirtumo neturi darbų kokybės rodikliuose. Bet koksai žmogus dirba savo darbą taip kaip moka tai daryti. Gal būt verslo liudijimą turintis statybininkas yra labiau motyvuotas atliekamų darbų kokybe, nes tiesiogiai už ją ir atsako. Įmonėje dirbančių asmenų kokybė priklauso bendrai įmonės atsakomybei. Mūsų šalies statybų piko metu labai nemažai statybos bendrovių bankrutavo, o su jomis ir visos garantijos atliktiems darbams. Individualūs asmenys krizės metu emigravo ir jei neturite ryšio su šiais statybininkais broko taisymas tampa jūsų asmenine problema. Todėl be telefoninio kontakto, labai gerai turėti asmeninį statybininko elektroninį paštą arba žinoti jo gyvenamą vietą. Tiek įmonių tiek verslo liudijimus turintys statybininkai turi labai panašius rizikos laipsnius, kuomet eina kalba apie broko taisymą. Ši statybos problema išspresta būtų esant draudimo poliusui, kuris galiotų statybų darbams pagal numatytus statybos reglamento laikotarpius. Užsienyje tokia praktika yra, o mūsų draudimo kompanijos draudžia statybas tik iki statinio pridavimo. Kuomet statybininko civilinė atsakomybė būtų draudžiama - labai greitai masė problemų prapultų. Jei statybininkas ar statybos kompanija, atlikus nekokybiškai darbus, būtų netękus draudimo neturėtų teisės atlikti darbus. Draudimo kompanijos, pagal nusiskundimų skaičių ir patirtus nuostolius, greitai subalansuotų rinkoje atliekančių darbus skaičių. Žmogus perkantis paslaugą, būtų įsitikinęs, kad nebus problemų taisant broką. Šios draudimo sistemos nebuvimas paspartintų ir daugiabučių renovacijos procesus. Kodėl nepasinaudoti gera užsienio valstybių praktika ? Su automobilių civilnės atsakomybės draudimu jau išspresti klausimai, o ši praktika gali būti perkelta ir į statybos sektorių.
Post scriptum.
Nepamirškite, kad ne tik užsakovas, bet ir statybininkai renkasi objektus kuriuose dirba. Todėl visuomet bus reikalingas kompromisas. O jei statybininkai padarė gerai darbą nepamirškite jiems pasakyti paprastą, bet nuoširdų ačiū. Po atlikto termovizinio tyrimo paskambinome visiems prisidėjusiusiems prie pasyvaus namo statybų ir tokį mažą niekutį padarėm.