Pasyvaus namo laiptai? Kodėl tik pasyvaus namo laiptai? Tarytum jie kažikokie įpatingi pasyviame name. Mes taip negalvojam. Laiptai turi būti saugūs, patogūs, praktiški ir simpatišk. Bet, kad pasyviam name jie kažkuom įpatingai skirtūsi nuo paprastų mūsų senolių sprendimų... Išdrysime suabejoti ir sudėti norim mintis ką mes www.pasyvusnamas.info galvojame apie tą laipiomają dalį namuose ir lauke. Pradėsim savo mintis "mūryti" nuo lauko laiptų. Kairėje matote fotgrafiją lauko laiptų paskutinėmis saulėtomis 2018 metų dienomis. Spėti apdailinti iki pirmų šaltukų bei siengo.
Buvo įdomi mintis vokiečių architekto Noifert, kad vaikščiojimas laiptais yra sunkesnis žmogui apie septynis kartus nei žingsniavimas tiesiai. Jei jau toksai sunkumas apima mūsų žingsnius reikia įdėmiai žvilterti į tokį mazgą. Pirmas lauko laiptų momentas - visi pastebės jjuos pirmiausia ir tai tiesiog jūsų namo vizitinė kortelė. Toliau prasideda jau eksplotacijos niuansai. Daugiausia lauko laiptus naudos net ne jūsų batai, tapkės ir basos kojos. Nustebote? Pagrindinė "chebrytė" ant jūsų laiptų kiek kitokiais vardais. Saulė, vėjas, lietus, šaltis. Jūs galite laiptais naudotis 15-20 minučių per parą, jei namas gyvenamosios paskirties, o lietus lauko laiptus gali glostyti paromis, šaltis "prisiglausti" mėnesiais, vėjas "sveikintis" kas pusvalandį. Dėl visų išvardintų "draugų" reikia atidžiai žvelgt į šią konstrukciją. Jei saulė ir vėjas turi savo ardančių savybių lauko laiptams, tai šaltis su lietumi yra didžiausią neigiamą įtaką keliančios gamtos stichijos. Lietus lauko laiptus daro slidžius, krituliai su šalčiu (sniegas) gali žmogaus žingsnį suvelti taip, kad atsidurti ligoninėje bus vieni juokai.
Iš pirmo žvilgsnio simpatiška, bet nieko įpatingo akiai...o štai ir ne!
Viena išvada jau peršasi savaime - lauko laiptai turi būti neslidūs bei kiek galima mažiau kaupiantys savo konstrukcijoje drėgmę. Trinkelės betoninės drėgmę priima labiau nei klinkerinės, todėl pasirinkimui tai padarė beveik lemiamą įtaką. Gal net prie apdailinio mūro labiau derinasi vaizdas kairėje, bet čia dėl skonio ir spalvų ginčas beprasmis. Klinkerio trinkelė geria apie 2-3 %, kas praktiškai reiškia žmogiška kalba - nieko neįgeria. Per pirmą mėnesį laiptų eksplotacijos tai pasimatė. Lyja lietus, rodos šlapios trinkelės po 24 valandų gamtos verksmo... Tik lietus nustoja, šiek tiek vėjo ar net ramios aplinkos ir laiptai jau sausi, o tai reiškia ir mažiau slysti galimybių žmogaus kojai. Pati klinkerio trinkelė yra dar pati savo paviršiumi šiurkštoka, o tai ir prisideda prie pado ir laipto geresniam sukibimui. Gal skaitytojui keista, kad toksai akcentas yra dėl slidumo laukko laiptams? Susipažinkite su traumotologu arba pabendraukite su žmogumi paslydusiu ir turėjusiu traumą dėl dangos slidumo. Traumos rimtos ir reablitacijos trunka ne savaitėmis, bet mėnesiais ar net metais. Pasekmės lieka visam likusiam gyvenimui.
Krituliams paskyrėm deramą pastraipą saugumo aspektu. O kas darosi su laiptais jei šaltukas su krituliais darbuojasi ilgiau nei metai ar du? Kairėje gamtos veiksmo rezultatas bei auksarankių meno kurinys. Gamta geba sugriauti per laiką bet kokį žmogaus kūrinį, klausimas tik pačiam žmogui - o kokios apimties laikas pastarą tenkina? Kairinės fotografijos atveju tai 6-7 metai pabyrėjusiai pakopai. Jau tikriausiai supratote, kad kalbėsime apie pačių laiptų pagrindą, nes trinkelės atlieka tik viršutinės dangos funkciją. Jei kalbame apie betono pagrindą tai patarimas sekantis. Jūs kreipiatės į mus ir mes sutvarkome jums senus laiptus, arba jums reikia šiek tiek paskaityti šio straipsnio tesinį. Dažniausiai sutinkamas brokas formuojant lauko laiptų pakopas yra patsai betonas. Maišomas jisai vietoje pigiai ir užtikrintai vietoje bei tarytum iš molio formuojamos laiptų pakopos dedant skiedinį ir trinkeles tuo pačiu metu. Rankomis sumaišytas betonas nevienodos konsistencijos, poveikio aplinkai klasės nežinantis meno kūrinys. Jei dar vasaros temperatūra virš +25 laipsnių ar šaltukas nakčia spusteli rudeniop...Brokas gali pasirodyti visame savo gražume jau ir link kito pavasario. Betonas turi savo specifiką ir dažnai laiptininkai tuos niuansus ignoruoja kaip mažai reikšmingus. Bet gamta tikriausiai geriausias statybos prievaizdas, kyšio jam neįduosi ir susitarti nepavyks. Parodo šaltukas su lietumi silpniausias statinio vietas greitai bei užtikrintai. Bet to ko jau ko, o lietaus Dievulis mūsų kraštui nepagailėjęs nuo seno. Pagrindas laiptams iš betono masės turi būti kokybiškesnis nei iš betono maišyklės. Jei žinote tokio receptūrą - sveikiname, jei nežinote - kreipkitės į mus. Sakysite, kad viską šiame pasaulyje galima suremontuoti? Šių laiptų remontas įmanomas taip pat, tik čia eina kalba ne apie vienos-kitos trinkelės keitimą, o demontavimas gresia visos konstrukcijos ir atlikimas visų darbų iš naujo - malonumas nepigus iš tiesų.
Krituliai veiks visas išorines namo konstrukcijas. Vienos daugiau, kitos mažiau kentės, bet lauko laiptai gau visus gamtos antausius ir visais metų laikais. Kairėje mediniai laiptai po 7 metų kritulių darbo. Mediniai laiptai nėra blogai savo konstrukcija. Dažnai naudojami viduje, rečiau lauke. Naturalu ne tik pati medžio struktūra bet ir retesnis jo naudojimas lauko laiptams. Vanduo ir medis yra draugai kolei medis auga, bet statybinės medienos ir vandens sąveika neskatina medienos išlikimo. Pavyzdukas akivaizdus. Dar vienas akcentas lauko laiptams yra vandens drenavimas konstrukcijoje. Lauko laiptams reikalingas minimalus nuolydis aikštelei bei pakopoms, o tarp trinkelių turi būti tarpai bei pačios siūlės tarpuos taip pat laidžios drėgmei, atsparios šalčiui. Mūsų laiptams panaudojom specifinę medžiagą užpildančią klinkerinio pagrindo tarpus. Specifika užpildo tame, kad tai ne palaidas akmens masės užpildas, o smulki bazalto skalda kuri sumaišyta su dvikomponente derva. Dervai sustingus ji atspari gniuždymui, laidi vandeniui ir elastinga esant šalčiui. Šio užpildo paieškai reikėjo daugiau laiko. Standartiniu atveju lauko trinkeles užpildoma palaidai biria mase. Paprastumas tokio užpildo turi privalumo. Laidus vandeniui pastarasis ir šaltuko nebijo. Tačiau palaidumas jo turi ir trūkumą - išsinešioja toksai laisvas užpildas per laiką ir vis jį papildyt reikia kaip kokią kortelę labas. Todėl jei užpildas yra kietas ir surištas dervomis nebus problemos su aukšto slėgio vandens srove plauti. O lauke dar ir samanėlės ant pagrindo per laiką atsiranda. Jei tokio užpildo nerastumėte - mielai padėsime ir šiuo klausimu bei kaip praktikai papasakosime apie jo naudojimo niuansus.
Aptarus laiptų saugumo aspektus, gamtos poveikį, trumpai apie patį patogumą laiptų eksplotacijoje. Yra klasikiniai skaičiavimai apsprendžiantys laiptų projektavimo niuansus. Keletas svarbiausių ir pagrindinių aspektų. Banali frazė - laiptais eina žmogus. Vadinasi ir pritaikyti jie turi būti žmogaus žingsniui. O koksai pastarasis? Priklausomai nuo ūgio, bet žmogus vienu žingsniu nueina nuo 59 iki 65 centimetrų. Vadinasi ir patsai laiptas turi prie tokios žmogaus fiziologijos prisiderinti. Dar galite surasti informacijos, kad kopimas laiptais yra 30 laipsnių kilimas į viršų. Ir sudaro tai pagal centimetrus 17/29 proporcijoje. 17 centimetrų yra laipto pakopos aukštis, o 29 centimetrai yra pakopos gylis. Tai yra bene patogiausia žmogaus fiziologijai pakopos aukštis bei gylis. Formulė patogiai laipto pakopai yra lygi 17*2+29. Ir kiek gavosi ? Taip, tai yra žmogaus žingsnio ilgis apie 63 centimetrus. Laiptų aikštelės plotis turėtų būti ne mažiau nei metras. Tai ne tik leis patogiai kilti į sekantį statinio aukštą, bet ir statybinėms medžiagoms, baldams atsirasti sekančiame aukšte. Laiptų maršas neturi viršyti 18 pakopų iki aikštelės. Nors jei tai eilinis gyvenamasis namas su 2,8-3,0 metrų aukščiu tarp aukštų turėsite 18 pakopų bei vieną aikštelę per vidurį. Tokia laiptų konstrukcija U formos yra patogiausia, o esant aplaidžiam architektų triūsui arba užsakovo neišsprusimui laiptai tampa nepatogūs ar net pavojingi eksplotacijoje. Laiptinė užima ne tiek ir mažai vietos. Norint įsirengti U formos laiptus su aikštele per vidurį ir 3 metrų aukčiui patogiai pasiekti pareikalaus iš namo dviejų metrų pločio ir nepilnus keturis metrus ploto. Aštuoni kvadratiniai metrai yra ne toksai mažas plotas ir pasitaiko tokių dviračio išradėjų, kurie sugalvoja pataupyti ant šio ploto. Pasekmės pasirodo nedelsiant - mažėjant laiptinės plotui mažėja pakopos gylis, didėja laiptų kilimo kampas, aukštėja pakopa. Jau esant pakopos aukščiui virš 20 centimetrų jūs turėsite galvosopį lipant į namo antrą aukštą, o turint pakopos gylį mažiau nei 25 centimetrus taps ant paties laipto problematišką padėti pilnai koją. Jei žmogus senyvesnio amžiaus ar vaikas - nepatogūs laiptai kels ir traumų perspektyvą. Visos šios formulės, pakopos gyliui ir aukščiui, tinka tiek lauko tiek vidaus laiptams.
Yra dar vienas niuansas su lauko laiptų aikštele. Pastarajai netinka vidaus laiptinės plotis, kuris minimaliai turi būti metras. Iliustracija kairėje. Pabandysim paaiškinti ką čia tie keturi žmogeliukai veikia. Standartinis durų dydis angoje yra metras, o pačios durys šiek tiek varčioje siauresnės. Vadinasi jau metrą pločio lauko aikštelei pasikirti reikia. Bet jei jūsų laiptų aikštelė bus tik tokio pločio kiek durų angos plotis, tiek grožio prasme, tiek eksplotacijos bei elementaraus saugumo prasme nebus geras sprendimas. Pirmiausia priėjus prie lauko durų ir neturint platesnės aikštelės jūs net turinio su maisto produktais nepasidėsite tokiu būdu, kad atidarant duris viskas vyktų sklandžiai. O gal jūsų svečias šalimais stovi ar net visi 4 šėimos nariai atėjo tuo pačiu metu. Todėl plotis lauko aikštelės turėtų būti panašaus ilgio kaip ir parodyta iliustracijoje. O koksai minimalus ilgis? Atidarius lauko duris jūs iškarto prarandate dėl varčios apie 80 centimetrų aikštelės ilgio, jei norite patogiai atidaryti duris ir negalvoti ar telpate ant aikštelės jos ilgis turėtų būti taip pat apie porą metrų. Tuomet jums ir už jūsų nugaros stovintiems nereikės žvalgytis atgal, galvojant apie tilpimą ant aikštelės atidarant duris. Teoriškai tokius dalykus patarti architektai, bet pastarūjų ir negalima labai peikti. Dabartiniu metu tiek taupymo elementų ir požiurio pas užsakovą, kad vidaus laiptus tenka matyti ir 45 laipsnių kampu ( vos ne kopėčios į antrą aukštą), dėl ploto stokos vidinei laiptonei pakopos tampa suktos kaip Gedimino pilyje, o aukščiai ir pakopų gyliai pagal formulę - kitaip nesigavo. Jei turite kelių aukštų namą, rusys, pastogė - būtina labai stipriai apgalvoti ir pasikirti deramą vietą laiptams. Lauko ir vidaus laiptai labai stipriai apspręs gyvenimo komfortą. Netaupykite šioje vietoje lėšų, nes laiptų deguto šaukštas gali net patį geriausią ir mieliausią gyvenamą plotą padaryti nepakenčiamu.
Ir paskutinis lauko laiptų info paketas bus skirtas pasyvaus namo konstrukcijos aspektui - šalčio tiltelio sprendimas. Visur pasyviame name, kur bus jungiamasis mazgas ( langas-siena, lauko durys siena ar laiptai, stogas-siena) atsiranda didesnis galvosopis, kaip išvengti šalčio tiltelio ir šilumos nuostolio. Lauko laiptai "prisiglaudžia" prie durų ir vidaus grindų. Kitaip tariant - šaltis tiesiogiai turi galimybę "prisiliesti" prie jūsų šildomų konstrukcijų namo viduje. Sprendimai iškraustant šaltuką jungiamuosiuose statinio mazguose ir vienas pagrindinių pasyvaus namo tikslas padedantis taupyti energiją. Dabar pabandysime įrodyti, kad tai kas rodoma termovizoriaus yra geras rezultatas ir išspręstas šalčio tiltelis, o kitaip tariant laukas nedaro įtakos vidaus patalpoms. Duotu atveju lauko laiptai yra sudaryti iš 750 kilogramų trinkelių, kažikiek klijų ir 3000 kilogramų betono. Toksai įšalęs gaminys beveik keturių tonų gali piniginėje padaryti memažą skylę.
Nuotraukoje specialiai Jums, šios dienos matavimo, užfiksuota temperatūra iš interneto platybių. Oras šiai valandai yra apie 9 laipsnius šilumos. Viduje patalpos turime +21 laipsnį ir nuotrauką matote šiek tiek žemiau. Atkreipkite dėmesį į termovizines nuotraukų datas - jos sutampa. Dabar išgvildenkime duomenis su klausimu - kodėl +9 laipsniai oro temperatūra, o laiptų temperatūra yra tik apie +4,3/5,7 laipsnio? Ar pastebėjote oro atvaizdo fotografijoje vėjo stiprumą? Vėjas labai stipriai keičia lauke esnačio kūno temperatūrą ir kuo stiresnis vėjas, tuo žemesnė konstrukcijos temperatūra tampa. Dar priklauso ir vėjo kryptis pasaulio šalies atžvilgiu. Dar prisideda prie šaltesnio paviršiau ir nakties temperatūra, kuri siekusi tik apie +2 laipsnius šilumos. Tad nors oras ir yra +9 laipsniai, bet patys laiptai yra tik 5-6 laipsnių ribose. Vertinant kursoriaus temperatūrą prie pat durų slenkščio temperatūrą +5,7 ir vertinant, kad patalpos vituje grindų danga yra +20 laipsnių galima teigti, kad šalčio tiltelis išspręstas yra teisingai.
Ir paskutinė nuotrauka iliustruojanti, kad šalti, tvirti, neslidūs lauko laiptai neturi poveikio vidinėms konstrukcijoms pasyvaus namo viduj. Aukščiu minėjome,kad patalpos viduje turime +21 laipsnį, bet norint, kad oras būtų tokios temperatūros pačios grindys ir sienos turi būti nešaltesnės nei +20 laipsnių - termovizorius tai ir rodo. Šalčiausia durų vieta yra medinis slenkstis. Bet jis nei šildintas iš vidaus nei lauke. Patsai slenksčio storis yra apie 6 centimetrus ir jau tiek to jei žiemą bus šaltesnė vieta - nieko nepadarysi. Tačiau pats iėjimo durų mazgas yra faktiškai atrodandis neblogai. Prie pat iėjimo durų slenksčio temperatūra siekia +18 laipsnų, o lauke slenkčio temperatūra sutampa su laukotemperatūra ir nėra akivaizdžiai šiltesnė. Tad parindinė išvada peršasi savaime - šiluma liko viduje, šaltukas gyvena lauke. Visi pagrindiniai tikslai sprendžiant lauko laiptus pasiekti sėkmingai. Priminsim skaiytojui kokie reikalavimai buvo keliami lauko laiptams. Tvirti, ilgaamžiai, neslidūs, atsparūs krituliams, šalčiui, neturi šaldyti namo vidaus. Tikriausiai domina tokių laiptų kaina? Be statybinės priežiūros kaštų ir aibės sugaišto laiko ieškant sprendimo kelio patys laiptai kainavę apie 1300 eurų. Lauko laiptų visas plotas yra apie 7 kvadratinius metrus.