2017 rugpjūtis viduryje. Pats laikas inventorizuoti krosnies ugniakurą. Kartą metuose krosnis "prašosi" inventorizuoti karčiausią jos mazgą. Pakuros būklė labai svarbi krosnies eksplotacijos procese. Juk viskas čia ir prasideda arba užsidega. Temperatūra čia didžiausia ir todėl labiausiai viskas dyla, jei taip galima pavadinti. Tiksliau pasakius viskas tenis byra siūlėse. Remontas visos šios konstrukcijos labai paprastas. Specialiu mišiniu užtepami atsiradę plyšiai tarp ugniakuro plytų. Savaime suprantama, kad prieš visą teplionę reikia visus senus subyrėjusius senojo skiedinio likučius išvalyti. Užima ši procedūra apie porą valandų ir kiekvienas pečkurys tai gali atlikti savarankiškai be didesnio vargo. Gal tik per keletą tokių potepių jau atidirbtas mišinio ir vandens proporcijos. Per skysta košė - viskas subyrės labai greitai, net po kelių pakurų, o per sausas mišinys taip pat duos nekorektiškus rezultatus, nes sukibimas su plyta bus per prastas. Todėl per tam tikrą laiką receptūra jau matoma akies ir rankos pagelba skiedinį maišant. Reikėtų leisti skiediniui išdžiūti keletai savaičių ir pakūra paruošta naujam sezonui. Paprastas ir savalaikis skylių inventorizavimas bus krosnies gyvasties pratesimas ilgesniam laikui.
2017 rugpjūtis pradžioje. Teko viename projekte sugeneruoti visią elektros šildymo sistemą, kuomet jau buvo paklotas išlyginamasis sluoksnis. Ne paslaptis, kad dažnai projekto sprendimai koreguojasi eigoje. Ką daryti jei sugalvotas grindinis šildymas po to, kuomet jau net išlyginamasis sluoksnis išlietas? Pirmas variantas yra kloti gatavą kilimelį su tinkleliu. Bet kiek tenka analizuoti broko istorijas, tai pakankamai rizikingas sprendimas, nes kokybiškai įdiegti tokį mazga tik su vienu sluoksniu klijų plytelėms yra pakankamai sudėtinga. Priedo patys kilimeliai yra ne tokie ilgaamžiai, kaip pavaizduotas kairėje pusėje laidas. Pastarasis yra skaičiuojamas pagal patalpos ilgį ir reikiamą galią. Kad sutaupyti patalpų aukštį ir apdailininko laiką buvo priimtas sprendimas atlikti štrabą jau esamame išlyginamame sluoksnyje ir po to išlyginamuoju sluoksniu užlieti esamą laidą. Jei dar prie šio firminio laido jūs panaudosite ir gamintojo termodaviklį ( reguliatorius temperatūros jūsų šildomam laidui), tuomet garantija visos elektrinės grandinės gali būti net iki 20 metų. O štai tokios garantijos neduoda joks kitas elektrinio kilimelio gamintojas su tinkleliu. Aplamai elektrinėms prekėms duodama garantija yra ne didesnė nei 24 mėnesiai nuo pirkimo datos. Ar tai yra pakankama? Tikėtina , kad ne. Kas gi nori keisti skalbimo mašiną, šaldytuvą ar televizorių kas du metus, o jau lupti plyteles po šildomis grindimis kas 24 mėnesius būtų jau didelis galvos skausmas. Todėl sprendimas pasirinktas objekte tenkino užsakovą visais aspektais. Kuomet pajungti bus termostatai bus taip pat įdomi naujiena, nes buvo rinktasi tarp garantinio periodo ir patogumo valdant. Nors iki dabar nėra aiškumo ar atsakymo į klausimą - kodėl termostatas su belaidžia sąsaja turi 24 mėnesių garantiją, o mechaninio programavimo termostatas turi visus 60 mėnesių garantinius įsipareigojimus? Koksai toksiškas tas belaidis rišys, kad taip stipriai sumažina garantinius įsipareigojimus iš tiekėjų. Patarimas iš bendros it praktikos sekantis - kuo mažiau naudokite to belaidžio ryšio bet kurioje gyvenimo srityje.
2017 liepos viduriukas. Gal ir ne pati gražiausia nuotrauka mūsų naujienose, bet esmė akivaizdi - sausos malkos (net pušinės) mūsų pilotinio projekto kamine palieka labai mažai suodžių. Krūvelė, karėje atvaizduota, yra tik kokių 10x10 centimetrų, padėta ant celofaninio pagrindo (nesimato) ir vėliau iškilmingai inkorporuota į šiukšlių konteinerį. Sausio mėnėsį, kuomet -20 porai savaičių atklysta, krosnis kas dieną kuriama, o kitais mėnesiais pakanka mums ir kas antrą dieną tos prakuros. Dar panaši dalis suodžiaus likusi krosnies kanaluose - išsiurbsim su tam reikalui skirtu siurbliuku. Globaliai naujiena skirta skaitytojui tam, kad jei turite kaminą - valykite pastarąjį bent pora kartų per sezoną. Patsai kamino gamintojas rekomenduoja kas tris mėnesius, bet kad prie gero kuro ir pasyvaus namo poreikių šildyti labai ne daug ir tereikia. Kas antrą dieną krosnis pilna ugnimi po valandą puškuoja ir sudega joje 5-7 kilogramai kuro. Tai jau ne tokia pati situacija, kuomet kaminas rūksta 20-24 valandas per parą ir dar kokia šlapesnė malka pasitaiko. Kažkas panašaus palyginime būtų - motoroleris suvartojantis 1 litrą benzino ir fiskaras 24 litrus dyzelino. Gimė naujas palyginimas energetinių sąnaudų paaiškinimui vaizdžiai.
2017 liepos mėnuo prasidedant - septyni miegantys broliai. Žinutė pradėta rašyti liepos 5 dieną, o prognozės pildosi labai nuosekliai. Prisėdus prie šios naujienos liepos 16 dieną situacija kardinaliai nepasikeitusi, nors ir 15 dieną buvo graži ir saulėta. Jei žiūrėti į liepos pirmos dienos prognozę kaip į tendencijų rinkinį - labai viskas sutampa. Pati liepa savo potvyniais Vilniuje - nors su baidarėm plaukiok prie Lietuvos Respublikos seimo ir net Neries upės nebereikia. Stebėtas vandens kiekis vienos liūties matu - per pora valandų i 15 centimetrų plotą iškrito apie 2 litrus vandens, o sinoptikai mini, kad tokiomis liūties valandomis per dieną iškrenta net mėnesio lietaus norma. Čia kaip žmogui išgerti visą arbatą, kavą, mineralinį ir dar bala žino kokį skystimą per vieną dieną ( apie 60 litrų, jei suaugęs turi suvartoti apie 2 litrus vandens per parą) - pavojingi vandens skaičiai pylėsi liepos mėnesiui ant tos Lietuviškos žemės. Jei mūro darbams yra pakenčiamas oras ( darbas su pertraukomis) tai stogo ir apdailinio mūro darbams jau riestai spausta situacija. Medinei stogo konstrukcijai šlapti gėris menkas, o apdailinio mūro siūlės konservacijai taip pat pavojus ( liūtis gali pakenkti apdailinio mūro siūlei). Vidaus darbai belieka... Saulutei pašvietūs šiek tiek džiūsta patalpos. Vis dėl to Lietuva nuo žodžio lietus.
2017 birželis viduryje - senovės meistrų praktika šios dienos akims. Įdomu buvo atsakyti pačiam sau į klausimą - kaip mūrininkas dirbo prieš šimtą metų ir seniau? Silikatinės plytos rasti sunkiai pavyks, nes jas pradėjo daryti po rimtais presais formuojant pastaras. Molinė plyta mūre yra nuo neatmenamų laikų - klasika mūrinio pastato ir mieste ir kaime. Nuotrauka daryta Lietuvos mieste pavadinimu Šateikiai. Čiurlioniai čia tuokėsi - gal tuo įžymus šis miestelis. Vaikščiojant po dvaro teritoriją pavyko patyrinėti seno rūsio, laiko negailestingai liestus, mūro likučius. Bėje, senos technologijos, šalčiui akumuliuoti, ne taip blogai atidirbtos mūsų senolio. Akmens pamatai, storos molinių plytų sienos, čerpiniai stogai, sausio-vasario mėnesiais išpjautas ledas - šaldytuvas puikiausiais veikiantis beveik ištisus metus. Pamačius trupančią mūro siūle atsirado noras išmatuoti pastarosios storį, kad suprasti, kiek prosenoliai skiedinio kiekiui turėjo ūpo, kuomet mūsų seneliai be kelnių bėgioję. Tyrymo rezultatai - kalkinio skiedinio kiekis plytai, Šateikių meistro, buvęs 13-15 mm. Dabar mūro skiediniui reikalavimas 10-12 mm - ne taip jau daug pakito statybos reglamentas lyginant su ano meto meistro košės kiekiu mūre. Be to skiedinio kokybė iki dabar žavi (tvirtas).
Ankstesnes naujienas (apie 2017 metų pirmą pusmetį) rasite paspaudę
šią nuorodą.
2017 birželis - temperatūros minimumai visiems procesams. Kuomet kalbama apie klimato atšilimo problemas taip ir norisi paklausti - kur gi tas atšilimas? Vasaros pradžia kalendorinė, o oras lauke tarytum balandžio pabaigai. O gal viskas su gamta tvarkoje tik statybinko lūkestis didesnis nei reikia? Pati temperatūra nėra tokia jau prasta lauko darbui (atvaizduota paveikslėlyje). Vėjas silpnas, šaltuko nakčia nėra. Net +4 jau žemiausioje riboje. Faktiškai visi lauko darbai gali startuoti drąsiai. Prisimenant gegužės mėnesio sniego atėjimą į svečius - tik optimizmas su saulute priešakyje. Nors stebint kaimyno nešiltintą trobą ir rūkstantį kaminą birželio mėnesį jautiesi žmogus šiek tiek keistokai. Pasyviame name šildymas nutrūkęs jau nuo lygiandienio (apie kovo 20 dieną), bet tiek didmesčio daugiabutis senesnis, tiek mažiau šiltintas būstas, reikalauja tokiom nakties sąlygom šiek tiek šilumos patalpoms. Kas liečia lauko darbų betonuojant labai svarbu atsižvelgt į temperatūros išdaigas. Patsai betono stipris priklauso ne nuo kalendorinio menesio pavadinimo, o jo džiūvimo temperatūros. Iliustruojant mintį informacija būtų sekanti. Prie 5-8 laipsnių temperatūros betono stipris 100% nepasiekiamas per 28 kalendorines dienas. Tai labai svarbu atliekant darbus vertinti kaip papildomas laiko sąnaudas. Reikės lentelę įkelt apie temperatūros ir betono stiprio didėjimo priklausomybę.
2017 birželio spartos kombinatai. Kur tai matyta, kuomet birželis beveik vienodos temperatūros kaip ir kovo pabaigoje? Teisingai - Lietuva. Klimatas mūsuose darosi vis lankstesnis. Gal ir pastarasis bando prisitaikyti prie naujai ateisiančio darbo kodekso? Pradžiai birželio naktimis vos +5 laipsniai, kiekvienas užsakovas vis noriau žvilčioja į statybos darbų bei medžiagų kainas. Nors nelyja ir tai gerai. Bet ši žinutė apie tai ko reikėtų užsakovui vengti privataus namo statyboje. Pirmiausiai priminsim seną posakį - ne šventieji puodus lipdo! Žmonių dirbančių Lietuvoje už lietuvio lūkestį vis mažėja. Kvalifikacija išvažiuoja į užsienius dėl didesnio pinigo, todėl likučiuose darbo liaudies reikia vis daugiau ne tik kaimyno rekomendacijos, bet ir realios žinios ties pastarūjų atranka. Per eilę metų praktikos yra suformuota tam tikra strategija, kaip kokybiškai užsakovui padėti atsirinkti personalą dirbantį jūsų svajonių projekte. Norint derėtis su statybinku turi būti ir sava logika bei praktinės žinios smulkmenose, kurių dėka galima suprasti preliminarias problemas vykstant procesui, bei tikėtinus darbų rezultatus. Viena iš dažnesnių klaidų privačiose statybose su žmonėmis - darbuotojų paieškos sezono įkarštyje. Per laiką esame supratę, kad tiek būsimo statybinko žodinė bei gestų kalba, įrankiai, komunikaciniai sugebėjimai ir kita masė smulkmenų, sudaro arba darbingą aplinką, su pretendzija į kokybišką statin,į arba erzelynę su neprognozuojamais rezultatais ir miglotomis perspektyvomis. Antra stambi priežastis kokybiškos statybos problemų - skuba, o trečioji smulkmena - elementarių žinių stoka ir buvusių klaidų igonoravimas. Blogi sprendimai yra dėka žinių trūkumo, o geri sprendimai atsiranda dėka patirties. Kinietis negimsta žinodamas kiniečių kalbą. Gal būt ilgamečius stebėjimus apibendrinant gims skyrius apie statybinį broką.
2017 gegužė - bundanti gamta yra geras laikas spalvinti sienas. Gal daugiau ir retorinė mintis, kad tik bundanti gamta yra geriausias laikas dažyti sienas, bet keletas pastebėjimų šia tema ne pro šalį... Gegužės mėnuo mūsų krašte turtingas saulės spinduliais, diena ilgesnė ir pagaliau mūsų nuotaika net pakinta į gerenę pusę. Geras apšvietimas gali būti suformuojamas ir dirbtinai, be to dažant sienas koncentruotas prožektoriaus spindulys yra labiau pageidautina nei saulės spinduliai. Saulės spinduliai patenkantys į jūsų kambarį nepatenka lygiomis dalimis ant visų kambario sienų dėka stogo ar lubų konstrukcijos. Šešėliai atsirandantys patalpoje gali stipriai įtakoti dažymo kokybę. Koncentruotas šviesos šaltinis - teisingas pasirinkimas atliekant dažymo darbus patalpoje. Patsai dažomas pagrindas turi būti sausas, šavarus nuo riebalų, glaisto likučių ir kitų pašalinių medžiagų, gal būt nugruntuotas (jei to reikalauja gamintojo instrukcijos). Ir nenustebkite, jei pasiruošimo dažymui procesas užims didesnę laiko dalį nei patsai dažymas. O juk dar reikės susitvarkyti darbo įrankius bei pačią darbo vietą...
Ankstesnes naujienas (apie 2017 metų pirmą pusmetį) rasite paspaudę
šią nuorodą.