Santrauka arba reziume stebint ne pirmus metus visą šitą statybinį bardakėlį... Visokiausių sapalionių, pamąstymų ir kitos lyrikos trumpi apibendrinimai vienoje vietoje. Retsykiai papildom, retsykiais pataisom. Aplamai visas puslapis kaip gyvas organizmas - kinta pastoviai. Patsai skyrius buvo sukurtas net 2014 metų vasario 8 dieną. Buvo nuojauta, kad baigiantis pasyvaus namo statyboms, kurį vadina puslapio autorius "pilotiniu", bus noras trumpai gryžti prie statybos proceso ir apibendrinti rezultatus matomus 2016 metais. Po to dar kelis projektus žmogus akies krašteliu užmeti, teko prižiūrėti ir statybinių įmonių IT lankas, tad pamąstymai ne iš vienos parapijos griekų. Po truputėlį skyrius bus pildomas pradedant nuo pačios pradžios. Kas tai galėtų būti? Tikriausiai sklypas. Apsilankykite laikas nuo laiko šiame skyrius. Tikriausiai jisai bus aktualiausias visuomet skubančiam, taupančiam lietuviui. Kalba bus straipsnyje apie visą kompleksą veiksmų eigos su kuria susijęs namo statybos procesas. Šis reziume ir gali turėti savo netobulumų ar klaidingų minčių.... Nesutinkate? Argumentuokite kodėl žemiau esančiame komentarų modulyje.
1. Sklypas. Žemės paskirties įstatymas, miškų kadastras, nekilnojamo turto kadastras, rajono ar miesto bendrasis planas, sklypo detalusis planas...Pavargti galima nuo visų biurokratų tinklų sąvado kuriame sklypo vertė pasidaro nesuprantamo dydžio. Retsykiais pagalvot galima, kad jei už žėmę prašoma po 10,000 eurų vienam arui ....gal ten naftos yra telkinių? Yra objektyvių veiksnių sudarančių sklypo kainą - komunikacijos, keliai, maisto prekių, socialinių paslaugų statiniai ( ligoninė, mokyklos, teatrai, universitetai ir pan. ). Dar prie jūsų pasyvaus namo turėtumėte turėti netoliese turėti darbo vietą ir bėje tai ir bus tas faktas, kuris labiausiai turės lemiamą sprendimą tam žemės lopyneliui. Ar atkreipėte dėmesį, kad ten kur darbo vietų daugiausia ir yra brangesni žemės sklypai? Nes juk žemės ūkio paskirties kaina Vilniaus rajone ir Panavežio rajone skirsis solidžiai. Visuose šiuose labirintuose ( biurokratiniuoses, rinkos ekonomikos) dar vienas dalykas visuomet bus svarbus statybose - pačio sklypo kokybė. Į šia sampratą dedam ne gražios žolytės sklype parodymą jums kaip pirkėjui. Yra žymiai daugiau povandeninių akmenų, kurie lems statybos kainas. Jei sklype jums bandoma papasakoti apie būsimus nuostabius kaimynus ( kurių dar nėra) ir kokia graži aplinka jau sklype ( kurią statybos metu visi kurmiai išraus iki neatpažystamo peizažo) - pagrindas sunerimti. Jei jums negaila sugaišti keletą minučių su mūsų darbuotojais ir išgirsti apie "perspektyvaus" pasyvaus namo vietos būseną be rožinių akinių rašykite mums elektroniniu paštu Šis el.pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį. arba telefonas 8-686-50968. Kelis aspektus sklypo bandyta nurodyti skaitovui straipsnyje sklypas. Tikrasis namo pamatas yra žemė. Populiariausia klaida - žemės sklypo pirkimas tik todėl, kad patiko vieta.
2. Pasyvaus namo biudžetas - vis pigiau ir pigiau tie pasyvūs namai statosi.... Tokie dideli skaitovai, o vis pasakomis tikite. Tam tikrus niuansus bandėm nurodyti keliose puslapio vietose. Skaitomiausias patapo ( net banalu apie tai kalbėti) straipsnis palyginimas kainų tarp A+ ir C energetinės klasės namų samatose. Bet ir šioje nuorodoje ir šioje pastraipoje akcentas būtų pirmas - A+ energetinės klasės namas su nekilnojamo turto kreditu tampa G energetine klase. Skaičiavimas buvo atliekamas kuomet 200,000 eurų paskola būstui su 15% nuosavų lėšų yra mokama 25 metus prie vidurkio 4% palūkanų vidurkio. Net nekilnojamo turto ar pinigų palūkanų skaičiuoklę, kaip banke, padarėm skaitovui - įvertinkite ne tik paskolą kaip palūkanas, bet palūkanas kaip kilovatus energijos ir padalinkite ant namo kvadratūros. Pinigai taip pat yra energija, jei už energija mokame pinigus. Bet čia gi pasyvaus namo reziume skyrius ir kalbam apie biudžetą - savo svajonių būsto kvadratūrą padauginkite iš 1000 eurų ir neįkilimsite statybose kaip užkeiktam laive. Šioje sumoje, baldai, aplinkos sutvarkymas, apdaila, pagaliau įmantresni namo statybos sprendimai - juk energijai sutaupyti reikia taip pat energijos sprendimuose. Aplamai biudžetas pačiam pasyviam namui tikrai nėra kiekvienu atveju analogiškas. Mes specialiai padarėme programą - atliekame individualius mokymus žmonėms statantiems pirmą namą. Gali būti pirmas namas sėkmingas, tik reikia šiek tiek daugiau pasiruošimo. Populiariausios klaidos - paskola ir namo biudžeto savarankiškas skaičiavimas iki tol nepastačius nei vieno statinio (pvz. pavėsinė).
3. Pasiruošimas, projektavimas, žmonės. Kiekvinas žmogus, jūsų statybos aikštelėje ineš savo "plytą". Didžiausias uždavinys projekto užsakovui suvokti savo namo tikslus, siekius ir bent dalinai poreikį rezultato. Greitai, pigiai, gerai - nesigaus. Greitai ir pigiai - negerai. Pažaiskite su visai šiais trim žodžių deriniais. Užsakovo nesuvokimas to kas yra daroma yra viena iš pagrindinių projekto nesekmės priežasčių. Labai rekomenduotina atlikti kiek galima gilesnę jūsų poreikių analizę jums patiems prieš atliekant pačio pasyvaus namo projektavimą. Trumpai šioje pastraipoje norėusi paminės klasikines klaidas susijusias su gyvu elementu statybose. Pradedama nuo visų lūkesčių "krovimo" architektui, tuo pačiu pridedant norą pataupyti - "šlubas" architektas nori valgyti ir viso šito pasekmė, ne todėl, kad tas arhitektas nori blogai atlikti darbą, bet gi visi su lūkesčiu "pigiai" suformuoja rinką kurioje tam pačiam žmogui reikia atlikti 6 skubotus projektus vietoj 2-3 kokybiškai suformuotų. Tokia praktika labai įprasta ir jau suformuoja stpriai nemaža broko dalį dėl pačios namo gyvenimo kokybės. Apie pasyvau namo sprendinius jau net nekalbame. Architektams statybos leidimas patapo vienu iš pagrindiniausių tikslų darbe, ne išliekamoji namo vertė, džiaugsmas įveiktu projektu - statybos leidimas ir bėgam plytų pirkt. Ar tai "šlubas" architektas ar šlubuojanti užsakovo požiūris? Turint architektūrą einama ne pas konstruktorių ( nors toksai ėjimas jau gali būti ir pavėluotas ekonomine prasme) o tiesiai pas mūro specialistą ir prašoma parengti statybos sąmatas. Jei toksai nepervargęs mūrininkas atsiranda ir sąmatą padaro ( sąmata su klaidom, be jau kitas klausimas) užsakovas pasijaučia konkurso organizatoriumi ir manydamas, kad jo namas - tai pasaulinės reikšmės objektas pradeda ieškoti mažiausios kainos, nes visas pozicijas darbų jisai jau žino. Nenustebkite jei vienas ar kitas specialistas atsisakys tokias sąmatas daryti žinodamas išmaniūjų užsakovų kryptį. Bet gryžti reikia prie to kelio, kad medžiagų žiniarasčius turime gauti su darbo brėžiniais ar kitaip vadinamu namo konstruktyvu.
Geras konstruktyvas yra labai didelis pagelbininkas projekto vadovui. Kas yra geras projekto vadovas? Asmuo žinantis jūsų projektą nuo pirmo " kurmio" darbų, rausiant pamato vietą, iki dažytojo paskutinio teptuko išplovimo. Kitais žodžiais tariant - arba jūs arba projekto vadovas turi žinoti pasyvaus namo projektą nuo A iki Z. Tik tuomet nesigaus darbų masinio taisymo (kas pabrangina statybas) ir kiekviena brigada negalės kritikuoti prieš tai dirbusių ir todėl pastarieji neturi galimybės pabaigti kokybiškai savo darbų mazgą. Kai kuriuos motyvus pabandėm aprašyti straipsnyje statybinkai. Tema apie žmones yra neišsemiama. Galima būtų visą didžiausią www resursą sukurt šia tema, bet mes bandom reziumuot.... Sekančios užsakovų klaidos yra tame, kad yra dedamos solidžios pastangos nustebinti kaimyną ir giminaitį ne sprendimais taupančiais namo energetines sąnaudas ( plokštuminis pamatas, šalčio pleištas ir pan. ) , o prabangūs laiptai, židinio kapsulė apsiūta marmuru ( kas kainuoja kaip koklinė krosnis, bet energijos efektyvumu 50% mažiau naudos) ar užuolaidos su turkiškais siuvinėjimais ant lango 3,5 metro aukščio bei 6 metrų pločio. Pasyvus namas yra praktiškumo, efektyvios energijos ir jos efektyvaus panaudojimo derinys su komfortiškom gyvenimo sąlygom žmogui. Pasyvaus namo sprendimų deriniai yra labai svarbūs. Jei pirma mintis, su kuria jums pasyvus namas asocijuojasi, yra daug šiltinimo - pabandykite pakartotinai įvertinti savo žinias apie pasyvų namą ir nebūtinai su mūsų pagelba. Nors sustyguoti privataus namo sprendimus ir esame pajėgūs. Šios pastraipos esmė, o gal net ir viso puslapio, yra nekomerciškai patraukliai, o net sakytumėm įkyriai, skatinti naujai planuojančių žmonių sąmoningumą prieš pradedant statybas. Užsakovas taip pat yra projekto dalis. Populiariausia klaida - per dideli lūkesčiai specialistams, galvojant, kad jie į jūsų namo statybas žiūrės kaip tėvas su motina ( minimum kaip gera teta ar dėdė ), kurie spręs ir konstruktoriaus ir ekonominio pagrystumo bei komforto uždavinius. Jūs tuo metu pradedate planuoti atostogas šiltuose kraštuose.
4. Pasyvaus namo pamatas. Visi biurokratiniai popieriai jau ant Jūsų stalo ir techninės salygos aiškios - elektra, vandentekis, nuotekos, statinio aukštingumas, servitutai sklype ir kiti povandeniniai akmenys ir srovės. Dabar reikia to žmogui pagrindo ant kurio visa svajonė "augs" - pasyvaus namo pamatas. Jei ankstesni pamatai statybose reikalingi buvo namui laikyti, tai dabar ir šalčio tilto samprata atsirado sprendimuose. Pamatas jau turi būt ir šiltas ir tvirtas. Labai nemažai pamato konstrukcijos spręs sklypo kokybė, arba kitaip tariant iš kokių dirvožemio sluoksnių jisai sudarytas. Efektyvūs pamatai pasyviam namui yra kelių sprendinių. Poliniai, kurių rostverko dalis yra atskirta nuo sklypo grunto per specialius blokelius pagamintus iš stiklo atliekų ir plokštuminiai pamatai, kurių vientisa konstrukcija ir tolygiai paskirsto statinio apkrovas ir šalčio tiltus žaviai sutvarko. Dėl pamato krypties galima sprendimus priimti tik po eilės duomenų įvertinimo. Gali pasirodyti keistai skaitovui, bet plokštuminio pamato ir ne kiekviename sklype įrengimas yra įmanomas. Atsakyti kuris iš pamatų yra ekonomiškai pagrystesnis ( kaina visiems dažnai aktualiausias klausimas) galima tik vertinant sklypo kokybę ir jūsų namo projekto viziją (aukštingumas). Plokštuminiams pamatams reikalinga aukštesnė ir konstruktoriaus kvalifikacija ir projekto vadovo kompetencija. Pagrindinis klausimas šiame pamate yra komunikacijų projektavimo įgudžiai. Štai kur jau tikrai patarlė tinka - septynis kartus projektuok ir vieną kartą betoną pilk. Populiariausia klaida - kuomet užsakovas pradeda galvoti apie pamatą jau gavęs statybos leidimą, nes iki šio momento buvo daugiausia sprendimų dėl dizaino (pvz. plytelių spalva san. mazguose).
5. Pasyvaus namo sienos. Gal dėl medžiagų gausos ir vykstant nuožmiai konkurencijai sienų galimybių variantų tokia galybė, kad eiliniam užsakovui - kuo daugiau domisi tuo daugiau pasimetimo. Sienos klausimas daugiausiai gvildenamas visuose bloguose, statybos parodose labai nemažai atstovų vis giria savo prekę. Jei rinktis vien tik pagal kainą sienos medžiagą - kelias vedantis į problemas. Sprendimų yra keletas patikrintų gyvenimo ir čia kalbam ne apie mūsų stebimus projektus, o iš to su kuo žmonės susidūrė bent jau per pastaruosius 900 metų pačioje Lietuvos žemėje. Buvo du sprendimai labiausiai paplitę. Medinis - labai tinka pasyviam namui, nes gali suakumuliuoti šilumos 1,6 daugiau nei mūras, medžiaga auga tiesiogine ta žodžio prasme. Akmuo, plyta molinė arba atsiradęs dirbtinio akmens pakaitalas - silikatas. Silikatinė pasyvaus namo siena patiko ir puslapio autoriui. ir Visos šios medžiagos tvirtos ir nebloga konkurencija medžiui. Tvirtas mūras ir pas Lietuvoje mus prigijo ne prasčiau nei medinė troba. Jūsų bet koksai pasirinkimas sienos sprendime turės didelę įtaką mazgu sprendimams ateičiai. Pasirinkūs klasiką tikrai neturėsit dauk galvos sopulio. Populiariausia klaida - galvoti, ar tikėti, kad sienos blokelis tvirtas ir šiltas, be to dar ir pigus gali būti. Reikės pasirinkti kažką vieną iš šių derinio.
6. Pasyvaus namo stogas. Vienas iš sudėtingiausių namo mazgų. Dažniausiai, pirmo namo statybose, užsakovui atrodo, kad stogas yra gegnės ir stogo danga, gal dar šiltinimas. Kaip pradėsite žiūrėti stogo sudedamasias dalis internete ar konstruktyve suprasite, kad pasyvaus namo stogas turi bene daugiausia sluoksnių. Kalba apie šlaitinį stogą. Jie reziumuojant sluoksnius - danga, tvirtinimas stogo dangai, medinė dalis tarpui tarp difuzinės plėvelės, difuzinė plėvelė, gegnės, šiltinimas, garo barjeras, medžio tvirtinimas, šiltinimas, gipso profiliai, gipsas ir dar keletas priklausinių pačio stogo viduje, kas stogu nesivadina, todėl neminima. Apie 12-13 sluoksnių jūsų stoge ir visa tai kaip pučiamūjų orkestras - skambėt turi vientisai ir harmoningai. Stogo konstrukcijose be medžio išsiversti nepavyks, ten dažniausiai ir taupoma su impregnavimu, medienos kokybe ir net pačia dangą visi bando "pagrystai" ieškoti optimalią arba paprastai kalbant - pigiau. Sumoje gavosi namas pardavimui. Pasyvaus namo stogas tikrai pareikalaus iš jūsų didesnio dėmesio nei sienos ir tam nepagailėkite laiko nes per sogą prarandama labai nemaža šilimos dalis. Fizika elementarioji. Šiluma kyla į viršų ir bet koksai netobulumas stogo konstrukcijoje duoda nemažus šilumos nuostolius. Populiariausia klaida - vienašlaitis mažo kampo stogas yra žymiai pigesnis nei dvišlaitis stogas. Jei bendroj sumoj, visų stogo laikančių elementų, šiek tiek pavyks sutaupyti (dėka bendro stogo ploto) - jums pasisekė. Bet ar toksai stogas jums patinka kaip architektūros sprendimas ar tik kaina jus žavi? Priedo maži stogų kampai turi ir savo neigiamas medalio puses.
7. Pasyvaus namo langai - ir su jais blogai, bet ir be jų negerai... Kodėl blogai su langais? Langas bus jūsų name vienas iš didesnių šalčio " greitkelių ". Šalčio tiltelis yra labiau skaitovui girdėtas terminas, bet kad būt vaizdingiau leptelėjom taip. Langas bus apie 7 kartus temperatūrai laidesnis nei siena pasyviam name ir jokia A++ energetinė klasė su vien iš lango suformuotu fasadu negalima. Lango pagrindinė funkcija yra praleisti saulutės šviesą dienos metu, bet kai jos nėra tai tampa vo ne didžiausiu namo šilumos nuostolio priežastimi. Galima daryti prielaidas ir skaičiavimus apie saulės energijos pritekėjimus pasyviam name, kaip teisingai orientuoti langai padeda sumažinti energijos sąnaudas ir kiti vertingi marketinginiai dariniai pirkėjo ausims. Saulės pas mus ne tiek jau ir dauk net vasaros metu, o jau žiemos trumpos dienos ir pasakų ilgumo naktys šilumvogiais langus paverčia nedelsiant. Itin šaltomis sausio mėnesio dienomis, kuomet stulpelis ir -25 ryte parodyt sugeba, saulutė dieną langams padeda atgauti nakties šilumos praradimus, bet jei debesuota su -15 tiek dieną, tiek naktį - taip ir norisi visą lango paketą pagalve kamšyt. Galime diskutuoti apie teisingą montavimą, sandarumo užtikrinimą - sutikti galima, kad sviestas košės negadina. Pagaliau mes kalbam ne apie statybinko paliktą broką su patrankos dydžio skylėm šalia lango. Dar kartelį pasikartoti verta - langas yra 7 kartus laidesnis šilumai nei namo siena. Tie kartai taikytini šiltos konstrukcijos langų sistemoms kurių U= arba <0.8. Esame sukaupę gerosios praktikos susijusios su langais ir dėka atliekamos termovizijos praktikos bei realios pasyvaus namo eksplotacijos. Populiariasia klaida - rinktis langų dydžius nepasitarūs su langų gamintojais arba termovizijos specialistais, skirti per didelį dėmesį lango išorinei apdailai.
8. Pasyvaus namo šiltinimas. Jūs galvojate, kad tai pagrindinis klausimas pasyviam name? Vienas iš svarbesnių, sunkoka būtų ginčytis. Kaip suvartoti mažiau energijos žiemos metu ir vasaroti su neįjungtu kondicionieriumi, kuris dar ir parduotuvėje paliktas. Nuotrauka kairėje tokios neproporcingos meilės derinio tarp nešančios sienos ir fasado šiltinimo kiekio. Blokelis 18 cm. o šiltinimo tik 34 centimetrai. Pagarbiai prigludęs neoporas prie sienos saugo šią sieną jau net nuo 2013 metų nuo šalčio ir kaitros. Pradžioje atrodė ne kasdieniškai toksai storis ir mūrininkas klinkerio plytos kraipė galvą su nuostaba, nes teko šildyti tik 15-20 cm. - sakė niekas nesiskundė. Tarytum šeiminkas išpūtė savo lūkesčius tokiam namo kailinukų kiekiui.... Bet per laiką matai žmogus kaip pasiteisina tokia intercija žiemą ir vasarą ir gaunas kaip toj alegorijoj - juokias tas, kas juokiasi paskutinis. Buvo ir kaimyno vyzdžių plėtimasis tokią sieną pamačius, bet dabar kai matai savo kamino dūmelį ir jo garvežiuką lieka vėl nusišypsoti pačiam sau po ūsu. O jei be diedesnės lyrikos tai šias eilutes rašant galima pasakyt tik vieną - kokybiškai sumontuotas šiltinimo sluoksnis sienoje tikrai nepakenkė mažų energetinių sąnaudų namui. Tai, kad pas pasyvų namą nerūksta žiemą nuo ryto iki vakaro kaminas, yra net tik šios šiltinimo medžiagos kiekio pasekmė. Labai daug dalykų turės įtakos dėl pačių mazgų montavimo kokybės ir pačių mazgų konstrukcijos geros krypties. Turėsit geras medžiagas ir kreivas rankas statybvietėje rezultatai nebus džiuginantis. Kodėl sienoms šiltinti pasirinktas neoporas? Pagal U vertes mažesnio storio reikia pasiekti norimą atitvaros pasipriešinimą šilumos laidumui. Sandarumo atžvilgiu neoporas gerai save užsirekomenduoja taip pat, o garų laidumą nors ir ne tokį kaip akmens ar stiklo vata, bet vis dėl to... Sienos garsinės harakteristikos su trisluoksniu mūru ( jei kalbam apie pilotinį pasyvaus namo projektą) taip pat pasiteisino ir komplekse su šiltais langais girdėti lauke vėją, lietų, lengvosios mašinos judėjimą - misija sunkiai neįmanoma. Traktorius, didesnis savivartis, lenvoji dyzelinė su kiauru "glušaku", fejerverkas, žemai skrendantis lėktuvas - girdėsis, bet miegančio nepažadins, dirbančiam protinį darbą minčių nesumaišys. Ginčai vyksta pastoviai tarp gamintojų - neoporas ar vata fasadui tinka labiau. Vata kainuoja daugiau, degumo klasė už mūro sienos jau neaktuali ( čia ne stogo medinės konstrukcijos), dalinai pas žmones kirba mintis dėl vatos susmukimo fasade - taip nuotraukoje pavaizduota šiltinimo schema ir pradedama naudoti dažniau. Tikimės, kad prie tos klasikinės minties, kaip šiltinimo yra dauk pasyviame name, ši iliustracija kairėje, ganėtinai padės atskleisti konstrukcinį skirtumą tarp C ir A++ statinių energetinės klasės. Klaidinga nuomonė - daugiau šiltinimo sluoksnio ir namas bus pasyvus arba A++ energetinės klasės. Energetinė namo klasė priklauso nuo sprendimų visumos ir atliktų darbų kokybės. Pasyvaus namo mados banga yra labai gera terpė prekybininkui parduodi daugiau nei žmogui reikia po šventa ekologine vėliava. Mažų energetinių sąnaudų namas turi atitikti ir efektyvių statybų kryptį. Pati pasyvaus namo logika skatina ne tik taupyti energiją namo eksplotacijos metu, bet ir efektyviai suderinti žmogaus poreikius, o jie turėtų būti adekvatūs ir be pertekliaus. Bet čia jau retorinis klausimas - kas tai yra adekvatu ir be pertekliaus būstas....
9. Pasyvaus namo šildymas-šaldymas. Jei pas mus Lietuvoje būtų tarp -5 ir +25 stabili temperatūra lauke - šildymo nereikėtų aplamai A++ energetinei klasei žiemą ir net žaliuzių vasarą. A++ energetinės klasės statinys ( arba mūsuose pavadinimas pasyvus namas) priskiriamas prie beveik energijos neneaudojančio namo rūšies. Viskas taip ir yra iš tiesų. Kiek tenka stebėti ir pilotinį projektą ir kitus mažos energijos suvartojančius namus sandarumas ir šiltinimo sluoksnio optimalus suderinimas duoda šaunius rezultatus, bet ateina sausis ir vasaris ir visos statistikos nebegelsbsti kai reali lauko temperatūra nukrenta žemiau -15 laipsnių. A++ energetinė klasė, savo klasikiniuose apibrėžimuose, kalba apie tai, kad tai ne tik labai mažai energijos suvartojantys namai, bet ir energiją naudojantys iš atsinaujinančių bei šalimais esančių šalšinių. Pilotiniame projekte mes panaudojome malkas arba naujas ir populiarus aplinkoje pavadinimas - biokuras. Gal teisingas pavadinimas biokuras bendra prasme, nes tiek šiaudai, tiek pjuvenų granulės tiek minėtos malkos priskiriamos prie to pačio atsinaujinančio šaltinio. Priedo krosnis dar ir maistą pagamint gali net jei name nebus elektros, o tai jau savotiška nepriklausomybės forma. Priežiūra krosnies su molio mišiniais - ugniakuras visuomet puikios būklės be jokio dedesnio užjūrio princų rūpesčio. Ką tenka pastebėti bendraujant su žmonėm - labai šildymo sistema priklauso nuo namo šeiminkų horoskopo. Ugnies ženklai rinksis tikrai ne vandens kontūrą, o vandens ženklas ilgai liepsna nebus patenkintas. Gal neutraliausias ir labiausiai universalūs žemės ženklai. Dėl šaldymo A++ energetinei klasei - kita medalio pusė šildymo. Jei statinys gerai laiko šilumą tuomet jam nebus problemos turėti vėsą šiltuoju metų laiku, nors jo pas mus tiek ir tėra. Senoliai sakydavo, kad vasara pas mus yra nuo Joninių iki Žolinių (06.23 - 08.15) - ne patsai ilgiausias kaitros laikotarpis. O jei dar septyni miegantys broliai (liepos 10) lietučiu pradžiugina - žiūrėk vasaro kaip ir nebėra. Todėl patalpų temperatūros balansavimas vasarai yra žymiai paprastesnis sprendimuose nei žiemos metu saugoti šilumą. Turime temperatūrinius grafikus sprendimų, kurie labai puikiai susitvarko su saulės pertekliumi. Be to tai nėra papildomi stogeliai šešėliavimui, kaip skelbia klasikinė pasyvaus namo instituto medžiaga. Populiariausia klaida - pertekliniai šildymo-vėsinimo galingumai, kuriuos mėgsta parduoti lietuvio vadyba. Pasyvus namas aplamai yra šildymo specialistui peilis, o jei dar kvadratūra statinio nesiekia 150 kvadratinių metrų - didelė tikimybė, kad gausite didelę nuolaidą ir geriausią kainą, bet pertekliniam sprendimui.
Ruošiami straipsniai 2016 11-12 mėnesiais:
10. Pasyvaus namo vėdinimas
10. Pasyvaus namo apšvietimas.
11. Pasyvaus namo komfortas . Visa tai kas nuveikta pasyvaus namo statyboje bendroje sumoje ir turi suformuoti bendrą viso statinio komforto oazę. Skirtingų žmonių ir skirtingi komforto lygio suvokimai, bet šiuo atveju tikslas su pasyviu namu yra užtikrinti kuo stabilesnes sąlygas patalpų viduje. Pagringiniai kriterijai patalpų komforte būtų sekantys. Oro užteržtumas, patalpų temperatūra, patalpų oro drėgnumas. Bendroje sumoje vadinama tai mikroklimatu. Oro taršą reguliuos priverstinis vėdinimas ir dalinai drėgnumą statinio viduje. Patalpų temperatūrą ir jos stabilumą daugiau lems pasyvaus namo šiluminė varža, konstrukcijos inercijos galimybės, šildymo sistema. Kuo mažesnis skirtumas tarp patalpoje esančių skirtingų medžiagų paviršių temperatūrų tuo komfortiškesnis patalpoje pojūtis. Pasyvus namas kaip gyvas organizmas - gali būti sveikas, gali būti pasiligojęs. Jūs jausite, nors to gal ir nesuprasite akivaizdžiai, kiekvieną mikroklimato dedamą, o nuo to priklauso gyvenimo kokybė jūsų būste. Kam gi dar statėte pasyvų namą? Klaidinga nuomonė - pasyvus namas yra daug šiltinimo ir nemokam nieko žiemą už šildymą (beveik dykai). Šiltinimo tikrai nemažai pasyviam name, bet velnias slypi detalėse arba jungiamuosiuose mazguose. Šiltas ir taupus namas žiemą yra šaltas ir vėsus vasarą. Greitai prišyla statinys - greitai ir atšąla. Pekaista vasarą - peršąla žiemą. Viskas kaip gamtoje...ąžuolas auga lėtai, žolė želia greitai - ką pasirinksite?