Polistirolas
Polistirolas mūsų aplinkoje - nekomercinio pobūdžio straipsnis apie tai. Buvo ganėtinai originali reklama... Pagaukit vėją-supakuosim! Jei dėl vėjo pakavimo ir kyla abejonių, tai dėl oro, panašu, kad žmonės jau išmoko supakuoti orą. Polistirolas yra supakuotas oras jūsų namo statyboje... Kaip ir gautūsi, kad oro pilys yra ne iš pasakų pasaulio - 98% polistirolo yra sudaryta iš oro ir tik 2% yra polistirenas. Arba dar kitaip apibūdinant 2% porlistireną - daug stireno. Stireną dar vadina stirolu. Mažai tikėtina, kad atėjus į krautuvę jus suprastų jei paklaustumėte kažką apie vinilbendzeną arba fenileteną, nors tai to paties stireno pavadinimų sinonimai, jums kažką dorai atsakytų. Trumpai įžangai užteks paminėti, kad stirenas yra monomeras gaminti kitiems polimerams iš jų ir yra ta oro pilių dalis vadinama polistirolu. Viena iš Lietuvoje egzistuojančių įmonių gaminanti polistirolą pasvadino ne polistirolo o polistireno žodžių junginiu - logiška, nes polistirolas yra produktas, o jo pagrindas yra polistirenas. To dėl stirenas, polistirenas yra pagrindas, o polistirolas, putų polistirolas, putų polistirenas (skirtingi to paties putplasčio pavadinimai) - yra produktas. Aišku, daugumai žmonių visi šie aukščiau minėti terminai yra susimaišę ir jei gatvėje paklausite - koksai skirtumas tarp polistireno ir polistirolo... Straipsnis yra nekomercinės krypties parodyti kas tai yra polistirolas šiek tiek plačiau nei tik šildymo medžiaga, kuri pritvirtinama prie jūsų namo sienos. Domenas mūsų juk pavadinimu www.pasyvusnamas.info - todėl ir informuojame.
|
|
Reikėtų tikriausiai atilikti rimtą analizę užsiduodant klausimu - kuris polistirolas panaudojamas daugiausia mūsų aplinkoje? Vienakartiniai indai ar namo šiltinimo medžiagos... Vidinė nuojauta kužda, kad daugiau bus polistirolo puodukuose, stiklinėse ir lėkštėse. Gal kur nors statistiką surasime detalesnę - būtinai patalpinsim. Viena svarbi smulkmena... Yra teigiančių, kad pastovus maisto vartojimas iš polimerinių indų kurie iš minėto polistirolo gaminami - neprideda sveikatos. Vienkartiniai indai ir turi būti naudojami tik vieną kartą ir jokiu būdu ne labai karštiems maisto produktams. Bet išplovus tokią polistirolo pakuotę galima ją panaudoti ir septintą kartą - dėžutė žvejybos reikmenim ( kabliukai) arba artėjant pavasariui sodinukams, o gal jūsų namų ūkis panaudos dar įmantriau tokią pakuotę.
Polistirolas - privalumai ir trūkumai, palyginimai, mitai ir tikrovės kitos godos... Visos medžiagos yra lazda su dviem galais. Iš praktikos pabandyta aprašyti visus įmanomus polistirolo mitus ir tikroves. Pagaliau jau papasakoti apie polistirolą galima šį bei tą, nes medžiagai jau ne 10 ir net ne 20 metų. Susiradome internete patį siaubingiausią aprašymą - polistirolas ten tikras siaubo filmų klasikinis rinkinukas. "24-sposobi-uteplenia-fasadov.html" - jei įvesti į paieškos sistemą kabutėse esančias raides galėsite rasti ir teksto originalą. Tad pradedam mitus ir tikrovę lyginti ir dėlioti į vieną struktūrą.
1. Polistirolas - degus. Taip, polistirolas gali užsidegti kaip ir daugelis jūsų name esančių medžiagų. Paimkime stogą - medinės gegnės degti gali ne prasčiau nei polistirolas. Bet mūsų atvejų statant namą kur polistirolas gali būti? Fasado išorėje pritvirtintas prie sienos, jei liktiniai klojiniai iš blokelių, tuomet 5 centimetrai yra viduje. Polistirolas fasado išorėje neturi jokio ryšio su patalpos vidumi, kur ir kyla dažniausiai gaisras. Reikia nemažai laiko kol vidinė namo siena įkaistų tiek, kad polistirolas pradėtų lydytis. Jei jūsų namas statytas su liktiniais klojiniai ir šis polistirolas bus tinkuojamas - atviros liepsnos atveju patalpų viduje medžiaga yra atskirta nuo tiesioginė ugnies. Mūsų projekto atveju yra trisluoksnis mūras ir polistirolas, net nuo piktybiško bandymo padegti namą yra atskirtas apdailne plyta.
2. Polistirolas - neekologiškas. Perkant polistirolą jūs ne kartą ir ne du išgirsite apie medžiagos kainos priklausomybę nuo pasaulinių naftos kainų. Faktiškai visa plastikų ir kitų polimerinių gaminių pagrindas yra nafta. Dabar prisiminkite kokio kuro pagrindu važiuoja visos mūsų mašinos. Dizelis, benzinas, net automobilinės dujos yra naftos produktas. Plastikiniai maišeliai ir krūva mus supančio plastiko yra gaminama iš naftos. Dabar rašomas tekstas spaudžiant iš plastiko...Tęsti plastiko gaminių sąvadą yra beprasmiška, bet juk dėl minėtos kompiuterinės klaviatūros iš plastiko kompiuteriais dirbti niekas nedraudžia. Ekologiškumo vėliava labai dažnai naudojama kur reikia ir kur beprąsmiška - marketingo įrankis trumpai tariant kuomet pradedi atidžiau visą aplinką stebėti. Galimybė polistirolui išskirti nuodingus garus esant lauke, net jei tokia galimybė yra - toksiškų garų koncentracijos nebus didesnės jūsų kieme nei eilinę dieną šalia kelio, pro kurį pravažiuoja per valandą vienas automobilis.
3. Polistirolas - neilgaamžis. Aukščiau minėtame straipsnyje yra minima, kad polistirolas nekeičia savo savybių 10-40 metų, o gamintojai deklaruoja apie 60-80 metų ciklą. Gal keistokas pirminis teiginys dėl 10-40 metų dėl labai didelių laiko žirklių. Žiūrint į polistirolo gamintojų deklaracijas - o kas gi gilinsis po 70 metų į medžiagos struktūrą jei dabartiniam statytojui bus apie 30 metų. Tikėtina žmogaus problemos ties 99 gimtadieniu bus ne polistirolo analizė. Tikėtina, kad žiūrint į kritiškiausios ir optimalistiškiausios informacijos vidurkis būtų apie 50 metų - pasižiūrėkite į dabartinius namus statytus apie 1960 metus - visiems reikia renovacijos. Be to, yra vokiečių oficialių stebėjimų pačių pirmūjų gaminių - apie 1960 metus sudėtas polistirolas, kuris nepaveiktas tiesioginių saulės spindulių buvo išlaikęs formą ir savo šilumines charakteristikas. Gal pavyks gauti ir nuorodą į šio tyrimo rezultatus. Dėl straipsnyje minimo polistirolo keitimosi esant 60 laipsnių temperatūrai - o kaip mūsų krašte tokia temperatūra atsiras fasado paviršiuje. Skarda ir stogas - o kam reikalingas polistirolas jūsų stoge kartu su medinėmis konstrukcijomis? Yra tokių projektų pavyzdėlių internete. Bandysim 2015 metais stebėti mūsų molinio fasado ir stogo paviršių temperatūras vasaros metu.
4. Polistirolas - mažas laidumas garams. Dažnai laidumas garams yra vadinamas "kvėpavimu" ir retsykiais eilinis statytojas mano, kad tai statinio laidumas orui. Gerai, polistirolo laidumas garams nėra didelis yra normatyvai šiam reikalui aprašytas reglamentuose. Bet kodėl akcentuojama ši savybė polistirolo? Nemažai straipsnių, rašančių apie renovacijos problemas, kalba apie pelėsio ir drėgmės susikaupimą patalpose po fasado modernizacijos, kuriame buvo panaudotas polistirolas. Bet namų grybų karuose ne putplastis yra kalčiausias. Vidinės patalpų temperatūros ir drėgmės santykis santykis su ventiliacijos stoka priveda prie pelėsio patalpose. Daugiabučių renovacijos programose nėra numaty jokios ventiliacijos dažnu atveju ir geriausiu atveju yra keičiamuose languose ortakiai suprojektuoti. Ventiliacijos stoka priveda prie pelėsio ir mediniuose namuose, kuriuose laidumas vandens garams yra didžiausiose reikšmėse pagal medžiagų specifikaciją. Kampinės, kraštinės sienos blokiniuose namuos pelyja ir be polistirolo. Todėl pelėsio atsiradimas patalpose dėl polistirolo kaltės, neva tai kyla dėl mažo laidumo garams - marketingas nukreipiant jūsų dėmesį nuo komplekso reikalingų sprendimų kurie susieti su mokroklimatu patalpose.
5. Polistirolas ir graužikai (pelės). Gamintojai kadaise yra minėję apie stebuklingų priedų kombinacijas putplastyje graužikams nuodyti - labai tikėtina, kad jų tenais nėra. Polistirole peliukai gali švęsti įkurtuves ankščiau nei spės tikrieji šeimininkai atsikraustyti - taip tai yra tikra tiesa ir praktikoje matyta arba tiksliau pasakius girdėta. Polistirolyje peliukų "tūsas" bus girdimas geriau nei vatoje. Peliukai pas jus stengsis atsikraustyti link rudenėlio, kuomet lauke šaltukas prasideda. Jei galvojate, kad peles rausis urvą apie pusantro metro, kad pasislėptų plokštuminio pamato polistirolyje - tokie zombiai mūsų kraštuose negyvena. Lenda mikiai visai kitaip. Bet polistirolas yra ne jų maistas - šilta užuovėja lygiai taip pat kaip ir mums pasyvus namas. Graužikų maistas yra panašus į mūsų ir jų kiekis jūsų namuose priklausys ne tik nuo sandarumo problemų konstrukcijose, bet ir laisvai pasiekiamų maisto resursų aplinkuje. Jei atliekų konteineriai šalia kiekvieno namo, o sklypų plotai 6-9 arai - prie tokio gyventojų tankumo bus ir atitinkamas peliukų kiekis. Trumpai kalbant - peliukui kiekvienas pasiekiamas šiltinimo sluoksnis yra tinkamas gyvenimui vienodai be esminių skirtumų.
Ar polistirolas pakuotėje televizoriui, ar polistirolas "priglaudė" karštą kavą atsiranda poreikis perdirbimui tokios pakuotės. Namų statyboje atsiranda atliekos iš atraižų. Taip kas dieną kaupiasi mažesnės ir didesnės krūvos ir krūvelės atliekų iš polistirolo. Jei iki 1990 metų polistirolo atliekas ( miške, mieste) pamatyti buvo faktiškai neįmanoma, nes pakuotės buvo daromos prabangiai iš medienos, tai jau nuo 1992 metų, kuomet Lietuvoje prasidėjo šiltinimas polistirolu, šios medžiagos pasimetusios gabalai-gabaliukai baksnoja akis iki šiolei. Gal kas iš skaitovų matė polistirolu šiltinamus namus ir ankstėliau, bet puslapio autoriui teko trisluoksnio mūro šiltinimą paliesti tik 1992 metų vasarą ir lygegriačiai išbandyti plūdurumo galimybes Vokės upėje. Karštai vasarai esant ir būnant šalia upės plaukioti ant polistirolo lapų tuomet atrodė nemažas atrakcionas, nors ir dabar mielai tokią pramogą pakartot būtų ne pro šalį. Todėl jei jūsų vaikas užsimanys pasiplaukioti su polistirolo bloku - tai dar vienas medžiagos panaudojimo variantas. Gal tik po pramogos, būtų gerai paupiuose tokių pramogų likučių nepalikti ir naudoti bent jau EPS 100 ar EPS 150 markę - kietesnis ir mažiau vandens geriantis gaminys. Žemiau pridėjome video medžiagą kaip polistirolo atliekas perdirba pramoniniu būdu, o straipsnio kairėje nuotrauka su prekybos centro maišeliu produktams, kuris gaminamas iš perdirbto plastiko. Gal tokiame maišelyje ir jūsų perdirbtas polistirolas. Aplamai kalbant apie plastikų perdirbimą, tai ant gaminių būna ( rodyklėmis ratu) pažymėtas skačius, kuris reiškia perdirbimo kartų skaičių. Jei popierius kaip antrinė žaliava perdirbima iki 10 kartų, tai plastiką galima perdirbti net iki 15 kartų. Kiekvienu kartu plastiko kokybė krenta ir panaudojimo diapozonas, bet perdirbimas geriau nei vis naujas šiukšlių konteineris ir užkasta medžiaga po žeme. Plastiko pakuotė po žeme suirsta tik po 200 metų. Jei Napoleonas 1812 metų birželį jogurtą būtų valgęs iš plastikinės pakuotės , žygiuodmas pro Vilnių, tikėtina, kad tokią pakuotę dar būtume radę ties šio amžiaus pradžia. Gaila, kad polistirolo perdirbimu užsiima įmonės Kaune ir Klaipėdoje, o gamintojai Vilniuje nėra įpareigoti tokių atliekų priimti ar pasiimti. Komerciškai viskam koją pakiša transportas. Straipsnio pradžioje neatsitiktinai minėjome apie 98 procentus oro polistirole ir tokių "orinių" atliekų surinkimas susiveda į solidžias kuro sąnaudas. Privataus namo statyboje tokių atliekų susidaro ne tiek daug ir jei nerasite kas tas polistirolo atliekas norėtų priglausti - nenustebkite. Galima būtų pasiūlyti jas panaudoti vandentikio ir nuotekų lauko vamzdynų šiltinimui. Taip mūsų pilotiniame projekte pasilėgėme.
|
|
Straipsnis pavadinimu polistirolas yra nuolatos atnaujinamas, todėl tai kas matoma šiandien yra ne galutinė versija visos surinktos informacijos apie šią paplitusią šiltinimo medžiagą. Aplankykite straipsnį po mėnesio ir rasite dar daugiau informacijos.